Da li prazne nekretnine smanjuju ponudu stanova i podižu njihove cene? Novi zakon je stupio na snagu u Nemačkoj, gde će neki vlasnici svojih nekretnina morati da daju stan državi. Hrvatska sa druge strane planira da podstanarima plaća deo stanarine, jer kirije su previsoke, a stanovi ostaju i stoje prazni. Na tržištu Bosne i Hercegovine situacija je sledeća: uvodi se porez na prazne nekretnine, i tako naše komšije su na korak od implementacije. Porez na prazne stanove nije goruća tema samo u Bosni, već je on uveliko uveden u Austriji. Ovu situaciju u jutarnjem programu "Probudi se" analizira Milić Đoković, licencirani procenitelj za nekretnine.
Đoković je podsetio da je imovina sveta stvar, možete da raspolažete sa njom i teško je nekome oduzeti.
„Na koji će način to država regulisati i kako to zakonski uraditi, morali bi da menjamo Ustav, zakon o obligacionim odnosima i zakon o privatnoj svojini. Ima mnogo stvari koje bi trebale da se promene. Ideja je odlična ali se bojim da je teško primenjiva, čak i u mnogo ozbilnijim državama“, smatra on.
ističe da, iako u Srbiji ima dosta praznih stanova koji bi mogli na ovaj način da se oporezuju, novi način oporezivanja ne bi doneo ništa. Kako kaže, razlog za to su potpuno drugačije zakonske regulative i tržište nekretnina koje je uređenije u Austriji i Nemačkoj nego u Srbiji.
“Kod njih postoje i minimalni i maksimalni iznosi rente, tako da ipak postoji neka vrsta ograničenja. U svakom slučaju, tržišta su drugačija, zakoni drugačiji, ovo kod nas ne bi donelo ništa”, zaključuje on.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kompleksno tržište nekretnina u Srbiji i regionu – Crnoj Gori i Hrvatskoj