Evropska unija predstavila je planove za uvođenje jedinstvenog metoda za punjenje svih mobilnih telefona, protiv ove ideje je samo gigant Epl pa se postavlja pitanje da li će ovaj zakon proći i kako će se primenjivati i da li će smanjiti zaista količinu otpada.
Svi punjači moraju da imaju USB priključak, odnosno zahteva se da se izvrši unifikacija punjača. Profesor za energetske pretvarače Zoranu Steviću kaže u emisiji „Probudi se“ na TV Nova S da tehnički to nije veliki problem i dodaje da je potrebno samo da se nadležni lepo dogovore.
„Zaista bi bilo dobro i Evropa je to dobro pretpostavila da bi se uspelo u toj standardizacija kako bi bilo manje otpada ali i potrošnje“, kaže Stević.
On navodi da punjači u EU kao specifičan dodatni način zarade za kompanije mobilnih telefona nema neku veliku logiku jer je njihova cena u EU mala, pa tu ne može d a se mnogo postigne ni ekonomski, a ni energetski.
Stević ističe i da se malo može postići na samom punjači osim da bude nešto pametniji, odnosno da se napravi optimalan sistem.
Upitan koliko će ovo smanjiti otpad, Stević navodi da se elektronski otpad često baca na deponiju što je zakonom zabranjeno, ali i da postoji reciklaža istih.
„Ako bi sve bilo standardizovano, duži bi bio životni ciklus elektronskog proizvoda“, ocenjuje Stević.
Na podatak Evropska komisije koja navodi da bi unifikacijom punjača smanjio elektronski otpad za 11.000 tona, sagovornik Nove S ocenjuje da je to sasvim realan podatak. Ističe da je reciklaža važna jer ne smao što uređaj može ponovo da se koristi, već i zbog smanjenja zagađenja plemenitim metalima.
Govoreći na primeru električnih automobila, profesor Stević ističe da EU i tu teži da se naprave punjači gde će svuda biti isti i da se baterije brzo puno.
Gledajte celo gostovanje.
Pratite nas i na društvenim mrežama: