Danas je održana vanredna sednica Skupštine Srbije na čijem je dnevnom redu bio i rebalans budžeta, Zako o akcizama i Zako o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Srbije. Među silnim tačkama rebalans budžeta je jedna od najvažnijih i o njoj je u sinoćnjem Dnevniku na TV Nova govorio Dušan Pavlović, profesor Fakulteta političkih nauka.

On se osvrnuo na pitanje da li u budžetu nakon rebalansa ima para za sve, za plate, penzije, kapitalne investicije i da li na kraju krajeva preliva na u našoj kasi.

– Izgleda da ove godine preliva zahvaljujući najviše inflaciji, pošto kada je inflacija onda su poreski prihodi malo viši od onih što su planirani, tako da je ministar finansija u pravu kada kaže da su prihodi bili i viši no što su oni planirali i onda ste došli u poziciju da kroz rebalans možete mnogima da poboljšate poziciju i date im više para, a ovim ostalima bar da zadržite i ostavite ih na istom nivou na kome su bili. Međutim, ipak izgleda da nije baš tako urađeno, tako da imate dobitnika, ali imate i nekoliko gubitnika i to nekih dosta značajnih. Neki su ovako dosta upečatljivi na primer to su zaštita čovekove okoline sa 4 milijarde dinara manje, to su one čuvene takse koje su ukinute i budžet je oštećen za 4 milijarde dinara, nauka dobija manje subvencija nego što je bilo planirano na početku godine, transfer novca gradu Beogradu za metro se takođe smanjuje za nekoliko puta. Mi ne znamo u stvari u ovom prvom slučaju šta se tačno desilo, šteta je što su te pozicije oslabljene, mislim da bi bilo dobro da su ostale iste kao što je i planirano – rekao je Pavlović.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Gde odlazi najveći deo kućnog budžeta?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar