Foto: Video/Nova.rs

Šta se dešava sa tržištem peleta uoči grejne sezone razgovarali smo sa privrednikom Zoranom Drakulićem, jednim od najvećih proizvođača peleta u Srbiji.

Privrednik Zoran Drakulić, osnivač kompanije koja se bavi proizvodnjom peleta, pre dva dana je izjavio da je njegova kompanija pretrpela veliku štetu zabog kašnjenja Srbijašuma sa isporukom drveta, jer nije isporučena ona količina drva koja je ugovorena.

„Na bazi ugovora koji smo sa Srbijašumama potpisali pre deset godina uradili smo ogromne investicije računajući da ćemo drva dobijati redovno. Ali već drugu godinu se dešava da se taj osnovni ugovor ne ispunjava i faktički ove godine radimo sa 65 posto kapaciteta. Umesto da proizvedemo 78 hiljada tona ove godine proizvešćemo 55 hiljada. Nažalost, izgleda da ćemo to morati da rešimo na sudu, i prošlu a izgleda i ovu godinu“, rekao je Drakulić u emisiji „Probudi se“.

Da bi njegova kompanija radila punim kapacitetom cele godine, kako kaže, trebali bi da kupe 160.000 kubika drva, koje uzimaju iz raznih izvora. Za tvrdnje Srbijašuma da su mu prošle godine dali više drva kaže da se netačne i navodi da mu tada, od naručenih 120 hiljada kubika, nisu isporučili 21 hiljadu.

Na pitanje da li su Srbijašume jedini krivac za nestašicu peleta na tržištu, Drakulić kaže da su u svakom slučaju veliki krivci, ali dodaje, da je s druge strane, privatno tržište peleta poludelo, što građani itekako osećaju.

On ne veruje da će kriza na tržištu peleta uticati na promenu načina grejanja. „Svi energenti su danas skupi. To što država subvencioniše određene energente nije slučaj sa peletom. Građani danas kupuju subvencionisanu struju a isti je slučaj sa gasom. Vi isporučujete gas građanima, to je socijalna kategorija, a pelet to nije. Ovaj poremećaj na tržištu se desio zbog rata u Ukrajini a mi nemamo nikakve subvencije da bismo mogli to na neki način da kompenzujemo građanima.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar