Foto: Nova.rs/video

Litijum - reč koju često čujemo i koja asocira da se protiv toga treba boriti. Nedavno je objavljeno da Rio Tinto i dalje čeka dozvolu za rad u Srbiji - da li to znači da je borba bila uzaludna i šta neki primeri u svetu govore o ovoj problematici, u emisiji Među nama govorile su Marijana Petković iz Gornjih Nedeljica i naučna savetnica sa Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Dragana Đorđević.

Petković kaže da Rio Tinto i dalje obilazi ljude i pokušava da proturi put koji vodi do predviđenog rudnika, ali da građani ne dozvoljavaju da se radi išta mimo zakona.

Oko 70 odsto rezervi litijuma nalazi se u pustinji Atakama koju dele Čile, Bolivija i Argentina i on se nalazi u solarima i koristi se sunčeva energija za eksploataciju, što je blaži tip izvlačenja litijuma, navodi Đorđević.

„U Jadru su rezerve litijuma svega oko jedan procenat i ta količina litijuma ne bi Srbiji donela ništa spektakularno, ali kompaniji i ekspertima koji rade za tu kompaniju. To bi za tu kompaniju donelo velike prihode i svi računaju prihode, ali niko ne računa štetu“, kaže Đorđević i objašnjava da je tehnologija pogubna po eksploataciju litijuma u Jadru, te da bi se emitovala velika količina ugljen dioksida.

Celo gostovanje možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar