Sudski veštak i neuropsihijatar dr Zoran Đurić rekao je u jutarnjem programu "Probudi se", povodom napisa o svirepim ubistvima koje je počinila grupa Veljka Belivuka, da se u svim generacijama kriminalaca dešavaju takvi obračuni u kojima dolazi do svirepih ubistava. On navodi da to ne mogu da urade normalne osobe, te da to može da učini samo čovek koji ima nerazvijenu savest ili drugačije razvijenu savest.
„Svirepost i brutalnost pogode čoveka, jer to nije nešto na šta smo navikli, nešto što mislimo da je deo našeg života u društvu. Međutim, iz poznavanja ponašanja ljudi koji su u kriminalu to nije neobično. U svm generacijama kriminalaca dešavaju se takvi obračuni u kojim dolazi do svirepih ubistava, komadanja tela, topljenja u kiselini…“, naveo je dr Đurić.
On je odgovarajući na pitanje rekao da je svirepost u vidu komadanja žrtve poruka protivničkoj organizaciji, šta će im se desiti ako se ne podrede protivničkoj ekipi.
„Drugi razlog zašto se komadaju tela da bi se lakše sklonila, da bi se ti delovi tela uništili ili zakopaili na različitim mestima, da se tako ne bi dao trag nekoj istrazi koja bi mogla doći do njih. To su njihovi razlozi. Ono što nas obične ljude kopka je pitanje dali je moguće da tako nešto rade jedni drugima“, naveo je dr Đurić.
On je naveo da teška ubistva sa komadanjima tela, sadističkim elementima ne može da uradi normalan čovek, koji ima savest i saosećanje, jer je njemu, prosto rečeno, žao da tako nešto radi.
„Ima i izgrađen sistem vrednosti koji predstavlja njegova savet, koja mu ne dozvoljava takve stvari. Da bi čovek nešto tako radio, mora da ima nerazvijenu savest ili drugačije razvijenu savest, da nije usvojio norme društva u kojem živi“, rekao je dr Đurić.
On je naveo da se u najranijim danima razvoja može zapaziti da neko izrasta u psihopatu i sociopatu.
„Takozvane antisocijalne ličnosti su one koje ne prihvataju vaspitanje, ne prihvataju vrednosti koje ima se prenose vaspitanjem, nisu dobri u zbrinjavanju svog nereda koji naprave, nisu dobri prema drugima, sebični su, otimaju, guraju se hoće da se tuku… To počinje od najranijeg detinjstva, do tog nekog uzrasta kad se deca vide u prvim kolektivima. Takvo ponašanje je najčešće posledica nevaspitavanja, lošeg vaspitavanja, lošeg odrastanja u porodičnim odnosima, ako ta deca uopšte imaju porodicu, jer je najčećšće nemaju i završavaju u domskim uslovima, gde nemaju dovoljno nežnosti, pažnje, brige… da bi mogla da se pravilno razvijaju. To ne znači da su takva deca buduće ubice, ali to ukazuje na nastanak jedne strukture ličnosti koja je drugačija od uobičajenih očekivanja“, izjavio je dr Đurić.
On je rekao da ta deca teko prihvataju zahteve vaspitanja i u obdaništu i u vrtiću i u školi.
„Oni nemaju odgovornosti, rano se to vidi i fzičkim obračunavanjima“, naveo je dr Đurić.
On je rekao da je činjenica da postoje deca koja se ne primaju na vaspitanje i ne mogu da usvoje zahtev koje im se postavljaju i koji stalno imaju neke poteškoćeu ponašanju sa drugima.
„Kod svakog zdravorođenog deteta se očekuje da će se ono dobro razvijati, da će se prilagoditi uslovima života u društvo i socijalizovati na zdrav način, prihavtiti obaveze ponašanja u društvu i prihvatiti školske obaveze. Činjenica je da postoje deca koja se ne daju vaspitati. Ta deca su nestrpljiva, agresivna, sklona raznim prekršajima… Iz takvih uslova njihovog razvoja se kasnije kod njih mogu razviti razna antisocijalna ponašanja koja ih vode u kriminal. Nije dovoljno biti antisocijalna ličnost i nazvati takvu osobu kriminalcem“, naveo je dr Đurić.
On je rekao da se normalne osobe takođe bave kriminalom, vođene interesima, željom da se afirmišu steknu novac, materijalna dobra…
„Međutim, ovde pričamo o svirepim ubistvima, teškim zločinima… To normalne osobe ne rade. Izvršioci takvih dela su antisocijalne ličnosti, poremećene ličnosti,“, istakao je dr Đurić.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare