Slučaj porodilje iz Sremske Mitrovice pokrenuo je lavinu svedočanstava i primera neetičkog ponašanaj lekara prema porodiljama u raznim bolnicama u Srbiji i tu nema nikakvog strančarenja i politike pa se i vlast uznemirila. Nikada se nije toliko pričalo o renoviranjima, i gradnji, pre svega porodilišta. U međuvremenu izašli smo iz pandemije kovida ali smo izloženi raznim drugim virusima, a sa nekima ćemo se tek suočiti narednih godina. O zdravstvenoj politici u Srbiji, prioritetima, naučenim i nenaučenim lekcijama, za Dnevnik televizije Nova govorio je infektolog-hepatolog i univerzitetski profesor dr Dragan Delić.
„Verujem da narodno zdravlje više zavisi od međusobnog odnosa lekara i pacijenta, koje je utemeljeno na uzajamnom poverenju i poštovanju, nego od velelepnih bolnica. Očito je to poverenje proteklih decenija značajno urušeno, većina pacijenata ne veruje u dobru nameru lekara da mu pomogne, izađe u susret“,ocenio je Delić i dodao da to nepoverenje nije urušeno poslednjih godina.
Podsetio je da smo 70-ih i 80-ih godina imali odličan zdravstveni sistem, pre svega primarnu zdravstvenu zaštitu, koja je čak bila primer nekim skandinavskim zemljama.
„Kontinuirano urušavanje počinje 90-ih godina i mi smo sada u velikom problemu što se tiče finansiranja i potrošnje, organizacije i rukovođenja zdravstvenim sistemom a a ništa bolje nije ni u kadrovskoj politici“, naveo je on.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Gost N1 o raspadu zdravstva – Čistačica u porodilištu porađa žene, posao za partijske lekare