Uredba Vlade Kosova o ukidanju dinara stupila je na snagu. Oko 85 hiljada Srba prima primanja u dinarima a žive na Kosovu i Metohiji. Od juče je srpska valuta na Kosovu zabranjena ali je Centralna banka Kosova, kako su objavili, dozvolila tranzitni period, za koji nisu precizirali koliko će trajati. Šta u praksi znači tranzitni period koji je centralna banka Kosova rekla da će dozvoliti građanima i privredi? Iz Kosovske Mitrovice za jutarnji program "Probudi se" javlja se novinarka N1, Sanja Sovrlić.

Građani na Kosovu su i dalje u neizvesnosti jer se ne zna koliko će tranzitni period trajati, do kada će moći da plaćaju dinarima i da ih podižu na bankomatima. Odgovor im ne daje ni Priština ni Beograd a očigledno ni međunarodna zajednica.

Tokom jučerašnjeg dana bilo je moguće plaćanje dinarima a mogli su se podići na bankomatima i ekspoziturama Poštanske štedionice ali ne i Komercijalne banke koja je sa radom na Kosovu prestala 31. januara. O tome su se oglasili iz NLB banke, koja je kupila Komercijalnu, da je do toga došlo u koordinaciji sa Centralnom bankom Kosova jer, kako su objasnili, nema potrebe za dodatnim ekspoziturama ove banke.

Ukoliko građani žele da podignu novac u Komercijalnoj banci, u kojoj imaju račun, ili da obave neku obavezu koju imaju u njoj, morali bi da odu do Raške koja je 70 kilometara udaljena od Kosovske Mitrovice.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Aljbin Kurti i obraćanje na srpskom jeziku

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar