medju nama
Foto: Nova S

Popis u Kini pokazao je da je prošle godine rođeno oko 12 miliona beba - što je najmanji broj porođaja zabeležen od 1960-ih. Zbog toga je kineska Vlada najavila ublažavanje ograničenja rađanja kako bi omogućila svim parovima da imaju troje dece.

Novinar: Nemanja Vidić

Nakon što je kineska vlada 2016. godine okončala striktnu politiku jednog deteta i dozvolila parovima da imaju dvoje dece, po svemu sudeći dozvoliće i treće dete.

Takvog je stava i Maja Rogić, profesorka matematike koja radi u Kini.

„Sve više i više mladih odlučuju da se ne uda, oženi, ostanu sami i okrenu se karijeru. Sve je više samih ljudi, čak ni razvod više nije tabu temu koja je bila ranije u Kini. Pretpostavljam da je ovo pokušaj Vlade da vrate ljude u taj mood da je porodica jedinka društva i da kreće odatle“ kaže Rogić.

Politikoliškinja Dragana Mitrović govori da ovom odlukom kineska vlada pokušava da spreči pojavu negativnog prirodnog priraštaja u NR Kini.

„Za sada Kina ima priraštaj stanovništva, ali je on sporiji i sporiji. Tendencija koja s nastavlja bi dovela do toga da bi jako brzo, možda već naredne godine, Kina doživela opadanje ukupnog broja stanovnika. Ona je sada na samom rubu da se pridruži najstarijim nacijama na svetu“ smatra Mitrović.

To između ostalog utiče i na ponudu radne snage, jer, kako Mitrović objašnjava, stanovništvo postaje starije i samim tim pritisak na penzijski i zdravstveni sistem je sve veći. Ona dodaje da će se eventualni problemi koji iz ove situacije mogu proizađu za kinesku ekonomiju, odraziti i na svetsku.

„Opadanje stanovništva, starenje, nemogućnost države da održi ekonomsku ravnotežu potencijalno bi ugrozilo i međunarodni ekonomski poredak zbog ogromnog uticaja koji Kina u njemu igra kao najveća trgovačka nacija, kao najveći proizvođač industrijskih dobara“ kaže Mitrović.

Kako je ranije izveštavao Rojters, novčane kazne u iznosu od 20,5 hiljada dolara izricale su se roditeljima koji su dobijali treće dete.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar