Ovogodišnja predstavnica Srbije na Evroviziji Ana Đurić Konstrakta je svojim nastupom otvorila brojna društvena, ali i sistemska pitanja. Jedno takvo je - kako umetnici da budu zdravi ako nisu zdravstveno osigurani? Procenjuje se da više od dve hiljade samostalnih umetnika u Srbiji nema rešeno pitanje zdravstvenog osiguranja.
Reporter: Nemanja Vidić
Ako je suditi po društvenim mrežama Konstrakta je probudila građanski deo stanovništva, ali je i trgnula umetničku scenu. Sopstvenim primerom otvorila je i pitanje – zbog čega brojni samostalni umetnici u Srbiji nemaju zdravstveno osiguranje?
„Oni umetnici koji su u statusu samost. umetnika i kojima lokalna samouprava plaća zdravstveno i penzio osiguranje u većini ne mogu da trenutno da realizuju zbog nastalih dugovanja, ne njihovom krivicom nego što lokalna samouprava nije na vreme isplaćivala soc. osiguranje, pa je u tom mimohodu nastalo dugovanje zbog kojih država ne želi da isplati osiguranje niti da izda zdavstvenu knjižicu“ kaže Vida Knežević predsednica UO NKSS.
Knežević podseća da upravo iz tih razloga mnogi umetnici koji su u statusu samostalnog umetnika ili umetnice ne mogu da izvade zdravtsvenu knjižicu i prinuđeni su da odlaze na lečenje u privatni sektor. Logički se dalje nameće pitanje – u kakvom su položaju umetnici koji nemaju status samostalnih?
„Oni su u još gorem položaju. Oni nemaju nikakav osnov po kom bi mogli da realizuju svoje zdr. osiguranje. TO su ugl. kratkoročni ugovori koji ne dozvoljavaju ili su toliko komplikovani da onemogućavaju da umetnici imaju zdravstvenu knjižicu kojom će moći da odu u bolnicu/dz da se leče“ kaže Knežević.
Ipak, nisu umetnici jedini koji nemaju zdravstvenu knjižicu. Iako u Srbiji radi na hiljade frilensera, oni su obespravljeni, poručuju iz Udruženja radnika na internetu. Većina njih se, takođe, leči privatno.
„Mi smo trenutno u zakonskom limbu gde je konkretno 530 evra neoporezivo na mesečnom nivou. Trenutno nemate jasno definisano da li se definišpu prava, d ali imate pravo na zdravstveno lečenje“ smatra Miran Pogačar.
Iz Udruženja tvrde da se trenutno radi na izradi zakona koji će definisati prava i obaveze frilensera.
„Pitanje ne samo frilensera, nego svih radnika i svih nas u Srbiji je da zdravstveni sistem mora biti tako namešten da ide svima nama u korist i da funkcioniše da niko nije izopšten i da zdravlje mora biti na prvom mestu“ dodaje Pogačar.
Sagovornici ukazuju i na problem da mnoge umetnice nisu u mogućnosti da imaju plaćeno porodiljsko odsustvo jer se onda nalaze u poziciji da biraju između majčinstva i karijere.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Konstrakta o tome da li njena pobeda znači potencijalnu smenu vlasti
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar