O vraćanju obaveznog služenja vojnog roka u Srbiji intenzivno se priča skoro pune četiri godine. Ako je verovati porukama iz vlasti toj odluci nikada nismo bili bliže jer je, kažu, pitanje dana kada će biti doneta. Ukoliko bude uveden, obavezni vojni rok trajaće 75 dana, biće obavezan za muškarce, a dobrovoljan za žene. Ko se ne odazove, biće kažnjen. Mladi čini se nisu za rat, ali bi čini se išli u vojsku.

Ekipa jutarnjeg programa „Probudi se“ zato je rešila da pita građane Srbije šta misle o ponovnom uvođenju vojnog roka.

U video prilogu na početku ove vesti pogledajte šta su im odgovorili građani Zaječara.

A pitamo i vas dragi čitaoci:

Da li su nove generacija koje su oružje uglavnom videle samo u filmovima, na društvenim mrežama i igricama, spremne da se umesto za telefon uhvate za pušku? Kako će generacije Z preživeti vojni rok i da li zavisni od interneta trpe autoritete? Ovo su samo neka od pitanja za goste jutarnjeg programa „Probudi se“, psihološkinju Anu Mirković i pukovnika u penziji Gorana Petkovića.

Mirković se osvrnula na to kakva je zapravo generacija Z i da li su to mladi koji ne vole autoritete, odrasli u digitalnom dobu i koliko je realno očekivati da se oni prilagode vojnim uslovima bez tehnologije.

„Služenje vojnog roka ne može biti vaspitna mera za generaciju Z. Učenje discipline je moguće i kroz sport, ne mora se ići u vojsku“, rekla je Mirković i dodala da ne postoji veze između igranja agresivnih igrica i ispoljavanja agresije.

Petkovićje dao svoje nišljenje da li bi modifikovani vojni rok, prilagođen savremenim mladim generacijama, bio efikasniji nego tradicionalni vojni rok i koje bi konkretne mere mogle da pomognu generaciji Z da prevaziđe psihološke i fizičke izazove tokom služenja vojnog roka.

„Treba da napravimo otklon prema stihu: „rado Srbin ide u vojnike“. Imamo 14 izgubljenih godina praznog prostora za podmlađivanje rezervnog sastava. Samo lud čovek bi bio protiv postojanja jake, ali održive vojske“, smatra Petković.

Šta do sada znamo?

Obavezni vojni rok od šest meseci je ukinut 2011. zbog slabog odziva mladih. Pre ukidanja mnogi su birali civilno služenje u bolnicama, bibliotekama, pozorištima. Od 1. januara 2011. na služenje vojnog roka su upućivani samo oni koji su to želeli.

U SFRJ vojni rok je bio 24 meseca, pa je smanjivan na 18, 15 i konačno 365 dana. Procene su da je za projekat potrebno od 100 do 600 miliona evra po generaciji. Najave su da bi vojni rok trajao 75 dana, i to dva meseca obuka i 15 dana vežbe. Najverovatnije bi u vojsku išli mladići do 30 godina i bili bi plaćeni za to.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Petar Bošković: Nije reč o uvođenju vojnog roka, nego o načinu na koji se to radi bez ikakve pripreme

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar