Veštačka inteligencija protiv IT smerova u Srbiji. Izgleda da znatno pada interesovanje za jedno od najtraženijih i najunosnijih zanimanja, ne samo kod nas, već i u svetu, jer prema istraživanjima "Infostuda", na IT ove godine imamo 1 300 studenata manje. Najpopularnija je i dalje ove sezone bila psihologija, prema podacima na upisu, tako da bi naši mladi pre da postanu psiholozi nego IT stručnjaci ili programeri. Da li je neverovatna dominacija veštačke inteligencije pomalo uplašila buduće studente da će ostati bez posla u IT industriji, i kako uvek psihologija preuzima dominaciju, pitamo komunikološkinju Simonu Žikić sa Fakulteta za medije i komunikacije i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, kao i profesora sa Elektrotehničkog fakulteta Dražena Draškovića.

Drašković smatra da je na manji broj studenata koji su upisali IT smer jednim delom uticalo i to što je u Srbiji ove godine drastično manji broj maturanata, što je posledica depopulacije.

„Godinama ranije je bio bum IT profesije, ne samo kod nas već i u svetu, svi su hteli time da se bave. To nije tako jednostavno, osim da naučiš da programiraš moraš imati ljubavi, ali i znanje matematike, fizike i drugih nauka. Treba razlikovati dve stvari, jedno je učenje za programera, to su kratki kursevi a drugo je za inženjera, koje zahteva dobro poznavanje nekih drugih oblasti. Mislim da je Srbija krenula putem – hajde da imamo što više programera i jeftine radne snage, što nije dobro“, ocenio je on i dodao da iz srednjih škola dolaze jako pametni mladi ljudi koji žele da postanu inženjeri.

Simona Žikić je navela da je psihologija već godinama, ne samo ove, najpopularnija među maturantima.

„Zanimljiva im je, svi imamo potrebu da se preispitujemo. S druge strane, nije bilo velikog izbora, mogla je da se studira samo na nekoliko fakulteta i to je doprinelo tome da su brojevi uvek veći kada pričamo o prijemnim ispitima. Druga stvar kod psihologije je što razni kusevi nisu relevantni, tu ne možemo lako napraviti prekvalifikaciju, nije dovoljno završiti jedan kurs da bi se moglo nešto praktično raditi“, objasnila je i kao zanimljivo za ovu godinu navela da su mnogi studenti pronašli različite oblasti, kako bi psihologiju mogli povezati sa različitim disciplinama.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Svršeni gimnazijalac upisao tri fakulteta!

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar