Više od 150.000 ljudi broji ruska zajednica u našoj zemlji. Uglavnom su mladi, različih profesija - pa tako imaju svoje prodavnice, restorane, organizatore događaja, koncerte, advokate, aplikacije, lekare, psihoterapeute, salone lepote... „Čitav jedan paralelni svet“ u Srbiji - kaže francuski Figaro. Promenili su prilike na tržištu nekretnina, rada i lokalne privrede. Različiti su stavovi po tom pitanju i možemo da čujemo i negativne komentare o tom uticaju. Ali, postoje sfere društvenog života koje su nam obogatili ruski doseljenici - medicina i kulturni događaji. O tim pozitivnim aspektima "promene pulsa grada" - Igor Stanković direktor MTS Dvorane i dr Aleksandra Vladimirovna Gusak, lekar opšte prakse, koja već dve godine živi u Beogradu.
Tatjana Lapšova u Srbiju je stigla pre godinu dana. Bavi se poslovnom analitikom a u slobodno vreme sportom. Sve što joj nedostaje iz Rusije našla je sebi u Beogradu.
„Ovde idem kod ruskog zubara, glavni je razlog jezička barijera, lakše mi je da mu pojasnim problem“, kaže ona.
Ni za hranu nije problem.
„Imamo nekoliko različitih jela bez kojih ne mogu, kao što je sirnik, jelo koje se pravi od brašna i sira“.
Posvetila je život sportu i odlučila je da u Srbiji nastavi sa aktivnostima.
„Idem na trčanje u Košutnjak a odlazim i na zimsko plivanje na Adi gde se okupljamo svake nedelje i plivamo“, kaže Lapšova.
Dolazak velikog broja Rusa uticao je i na kulturnu scenu što je primetno na svakom koraku. Većina plakata ispred MTS dvorane najavljuje događaje u kojima učestvuju ruski umetnici.
Stanković kaže da su ruski organizatori promenili kulturološku sliku sa različitom organizacijom koncerata ali i pozorišnih predstava i stend ap komičara.
„Protekle godine kod nas su dolazili najveći ruski bendovi koji su već planetarno poznati i rade turneje po najvećim evropskim i svetskim gradovima. Imamo bendove koji su toliko popularni u Rusiji da dolaze u zemlje gde ima mnogo ruskog stanovništva. Zahvaljujući ruskim velikim organizatorima, promoterima koji sada rade po celom svetu, i Beograd je na njihovoj mapi“, navodi u kolikoj su meri Rusi uticali ne samo na muzičku već na celokupnu kulturnu scenu u Beogradu.
O predstavama i koncertima koji će se odigrati u Beogradu saznaju na Telegram kanalu, kaže Gusak i dodaje da se cene karata, koja planu za čas, kreću od 40 pa čak i preko 100 eura.
Stanković ističe da je na tim dešavanjima u MTS dvorani, koja dotiču isključivo rusku populaciju, upadljiv njihov pristup dolasku na takvo mesto. Niko ne dolazi u jakni, svi strpljivo čekaju u redu da ostave svoju garderobu, isto tako čekaju u redu da uđu u salu.
„Emocije su drugačije, nema euforije na početku ni ustajanja u petom minutu koncerta. I moram primetiti, oni kao da počiste za sobom, u dvorani ne ostane ništa“, tvrdi on.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Rusi u Srbiji zabrinuti zbog proterivanja sunarodnika iz zemlje