Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

U prvoj polovini 18. veka, kroz srpska sela nosili su doboš i zvali su ih dobošari, plaćala ih je država da bi pronosili vesti nepismenom narodu. Beogradom 21. veka zaglušujući zvuk dolazi od jednog čoveka, u istom tom narodu poznatijeg kao čovek megafon. On ne donosi vesti, već najčešće političke stavove. Mnogi kažu da je zbog njih, takođe na platnom spisku države. Ko je on, više u prilogu emisije "Među nama".

Za one malobrojne koji ne znaju, čovek koji u poslednjih godinu dana aktivno ometa skupove koji su kritički nastrojeni prema vlasti, zove se Simo Spasić. Sebe je pre 20 godina predstavio kao predsednika Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji, međutim, umesto potrage za nestalim, iz Spasićevog megafona najčešće se mogu čuti reči koje brane predsednika Vučića i njegov režim.

„Meni je sa političke strane jako zanimljivo analizirati taj mehanizam SNS-a i samog Vučića u kome su oni uspeli da spoje različite ljude, vrlo različitih svetonazora i prošlosti i biografija u taj svoj pokret, u jedan cilj. To signaliziranje različitim društvenim grupama, što on radi i preko Sime Spasića, je jedan vrlo zanimljiv fenomen koji je on stavio u pogon vrlo utilitaristički i vrlo dobro ga je iskoristio u korist svojih političkih ciljeva“,  kaže Dejan Bursać iz Instituta za političke studije.

Dejan Bursać Foto:Nova S

S druge strane politikolog Boban Stojanović smatra da je Spasić personifikacija još jedne karakteristike ove vlasti –  da nervira opoziciju i da nervira građane i onda umesto da argumentovano debatuju u zgradi Narodne skupštine, vi se trudite da opoziciju nervirate na onim mestima gde oni eto imaju nekakvu priliku da nešto kažu.

Boban Stojanović Foto:Nova S

Ono što većini građana ne bi bilo dozvoljeno, za Simu Spasića jeste. Stoga se nameće pitanje, da li se u situacijama kada Spasić krši zakon upadanjem i ometanjem prijavljenih skupova, radi o prećutnoj zloupotrebi pojedinca u političke svrhe.

„Postavlja se pitanje ko je on, koja on moralna prava ima da nas podseća na žrtve kosovskih ratova. Kako je stigao do te tačke da on bude nekakav moralni inkvizitor.“, “ kaže psiholog Žarko Korać.

Žarko Korać Foto:Nova S

Prema njegovim rečima, iskorišćena je jedna sitna ljudska patologija i onda je ona počela sama po sebi da se razvija i da bude zloupotrebljena.

„Imate jednu ličnost koja očigledno ima podršku vlasti i ne izgleda baš dobro na tim snimcima, koja tu dolazi da bi ometala uredno prijavljene skupove na kojima se ne govore nikakve stvari koje su izvan nečega što bi ja nazvao javno političko ponašanje,“ kaže Korać.

A izvan svakog pristojnog ponašanja bio je upad u program TV Nova S 12. oktobra kada su uživo razgovarali sa Miroslavom Ivanovićem, na dan pomena nakon 1.000 dana od ubistva brata Olivera. I u toj prilici dekor je bio junak naše današnje priče.

Ceo prilog novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar