Novinar i kolumnista Miša Brkić rekao je u "Među nama" na televiziji Nova S da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavom povećanja minimalca na 300 evra, pokazao nepoznavanje funkcionisanja ekonomije, privrede i preduzetništva, te da je ovakav potez mimo svih zakona i Ustava.
Na pitanje hoće li privatnici preživeti najavljeno povećanje minimalca na 300 evra, Brkić kaže:
„Mislim, kako je zapisano u nekim zakonima i propisima, o minimalnoj ceni rada pregovaraju Vlada, poslodavci i sindikati, dakle oni su ti koji bi trebalo da formulišu predlog eventualnog povećanja, odnosno prvo da pogledaju i analiziraju ima li uopšte mogućnosti da dođe do povećanja plata. Ne treba zaboraviti da postoje dva sektora poslodavaca. Jedan je država. O povećanju plate u državnim institucijama, koliko ja znam, odlučuje Vlada na predlog resornog ministarstva. Opet u pregovorima sa sindikatima koji postoje u državnim organima. Drugi sektor je privatna privreda na koju niko ne bi smeo da utiče na taj način kao što to čini predsednik države. Dakle, niko nema pravo od državnih funkcionera da na taj način kaže minimalna plata treba da poraste u državnom sektoru. Da je tako propisano onda socijalno-ekonomski savez ne bi imao nikakvu funkciju i privatni poslodavci ne bi imali priliku da iznesu svoje mišljenje, svoj stav i svoje analize o tome da li uopšte mogu da povećaju plate“, rekao je Brkić.
Komentarišući mogućnost da zbog ovakve mere, koju je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, dođe do otpuštanja u privatnom sektoru, Brkić kaže da je tu pre svega reč o primoravanju ljudi da to rade.
„Ovo o čemu govori predsednik je samo nepoznavanje funkcionisanja ekonomije, privrede, preduzetništva. Dakle, da bi neko ko ima privatnu firmu povećao platu, on mora da je povećao proizvodnju, da je tu proizvodnju plasirao na domaće i strano tržište. Svedoci smo da pandemija još traje i da svi teško posluju. Malo je prostora da se sakupi novac za nove investicije i za povećanja zarada. Pošto privatni preduzetnik ima određeni fond novca, koji se zove prihod, on taj prihod mora da podeli na više stavki, više troškova i da nešto ostane njemu kao zarada, jer drugačije se ne isplati poslovati. Ukoliko bi bili primorani i namerno koristim izraz primorani, jer samo neka sila mimo Ustava, mimo zakona, mimo parlamenta može na to da ih natera, onda bi usledilo ili otpuštanje radnika ili ne bi bilo novog primanja, a sigurno ne bi bilo novih investicija u privatnom sektoru“, zaključio je Brkić.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare