Da li su istraživanja koja se objavljuju ovih dana pouzdan pokazatelj kako trenutno diše Srbija i šta bi, uzevši ih oprezno u obzir, po njima mogla da zaključi vlast, a šta opozicija. Odgovor na ovo pitanje pokušao je da odgonetne u studiju Dnevnika na TV Nova Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida.
Poslednjih nekoliko dana čuli smo bar dva istraživanja, prema njima je kako se navodi SNS ispod 40 odsto, a eventualna koalicija „Srbija protiva nasilja“ ima nešto više od 41 procenta. Klačar je otkrio koliko prema podacima koje Cesid raspolaže ko može da očekuje.
– Ono što mi u Cesidu znamo prateći i redovno raditi istraživanja jeste da su negde podaci varirali u prvoj polovini godine kada je reč o nekim pojedinačnim rejtinzima stranaka, međutim ako to posmatramo iz ugla trendova i ako to posmatramo iz ugla ta tri velika bloka o kojima mi svo vreme pričamo, dakle jedan blok oko vladajuće koalicije i opozicija podeljena oko centra ili građanska opozicija i opozcija koju čine desno orijentisane stranke, tu zaista nema dramatično velikih promena u odnosu na ono što su bili rezultati aprilskih izbora, ta podrška koju mi vidimo kada govorimo o vladajućoj koaliciji je manje više identična onome što je bila na aprilskim izborima 2022. godine, plus minust procenat ili dva gore ili dole. Kada je reč o centru ili građanskoj opoziciji plus Narodna stanka, govorim o onim strankama koje stoje iza protesta, njihova podrška je recimo dva ili tri procenta veća u odnosu na ono što su imale u aprilu 2022. godine i nešto je trenutno slabija podrška desno orijentisanim strankama, međutim oni se nalaze sada u specifičnoj poziciji buduće da Kosovo, koje je njima važna tema i koje je dizalo njihove rejtinge u prvom kavartalu, sada nije toliko vidljivo u javnosti. Drugi razlog je što desno orijentisane stranke de fakto ne učestuju u ovim protestima i zato nisu ni medijski vidljive – rekao je Klačar.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Da li su istraživanja javnog mnjenja nepristrasna?