Iako Čačak spada u gradove sa dugom istorijom i brojnim arhitekstonskim lokalitetima ima sve manje sačuvanih objekata stare arhitekture. Jedan od takvih objekata u samom centru grada bila je stara pivnica koja je pre nekoliko dana preko noći dobila novi spoljni izgled, zbog čega je razljutila Čačane.
Pivnica u centru Čačka je napravljena početkom 20-og veka i bila je ukras tog dela grada. Odnedavno donji deo potpuno šljašti, zamenjena je stolarija i u objektu je otvorena apoteka.
„Pivnica je bila pod zaštitom države, pre 15 godina Zavod za zaštitu spomenika iz Kraljeva je dao uslove za njeno uređenje i privođenje nameni pivnice. Projekat je uradio pokojni arhitekta Slobodan Đorđević, napravljen je jedan vrlo pristojan enterijer koji je usklađen sa takvom vrstom objekta. Kao čovek, ali i arhitekta, frapiran sam načinom na koji je izvedena ova prepravka i privođenje nameni u apoteku. To je arhitektonsko nasilje nad ovim objektom koji je pretvoren u bogalja jer su najlepši elementi, gvozdeni prozori i vrata sa kapcima, kojih ima nekoliko u celoj Srbiji, iščupani i bačeni. Vidite samo ove šljašteće, neprimerene reklame, to je šteta i sramota za grad“, objašnjava nekadašnji gradski arhitekta, profesor Minja Radovanović.
On je apelovao na Zavod za zaštitu spomenika iz Kraljeva, na opštinsku i inspekcijskui upravu da provere pod kojim su uslovima vršene intervencije na objektu i smatra da on mora da se vrati u pređašnje stanje, i da se vrate prozori i kapci koji su ga krasili.
„Ovo nije prvi slučaj da se dešava, u Čačku je sačuvano vrlo malo starih objekata. Postalo je pravilo da se objekti, koji predstavljaju ne samo kulturno – istorijsko nasleđe, već i naše tapije koje su nam preci ostavili, masovno uništavaju ili pretvaraju u druge namene na neadekvatan način, dodavanjem raznih stilskih elemenata. Takvih primera ima mnogo“ podseća Radovanović.
Ceo prilog možete da pogledate u videu na vrhu vesti
BONUS VIDEO: Puzović ostao zbunjen kod „Tutina na vodi“: I ministri i direktor „Srbija voda“ su se pitali odakle zgrada u koritu reke