Foto: Nova S

U talasu ratovanja oko murala i napada na aktiviste, zabeležen je još jedan ekstremistički potez - ovog puta na udaru je Jevrejska zajednica. Nepoznati počinioci razbili su staklo na zgradi jevrejskog groblja u Ruzveltovoj ulici u Beogradu, a potom su u zgradu ubacili i sekiru.

Reporter: Nemanja Vidić

Iako su prozori zgrade jevrejskog groblja razbijeni danju, povređenih nije bilo jer u tom momentu unutra nije bilo nikog. U Jevrejskoj opštini u Beogradu izražavaju zabrinutost jer je antisemitizam poslednjih dana u porastu.

„Razbijeno staklo ili dva ne predstavjaju problem samo po sebi. Šteta je što postoje među nama ljudi koji idu ulicama sa sekirom u ruci i spremni su da je bace na nečiji prozor u glavnom gradu zemlje, u prometnoj ulici“, kaže  Ognjen Diamant iz Jevrejske opštine Beograd.

Ovaj incident prijavljen je policiji, a iz Jevrejske opštine su podsetili da je nedavno na zgradi u centru Beograda, u kojoj živi epidemiolog Predrag Kon, ispisan grafit Kon – Mengele, kao i da je ispred te zgrade održan „sraman i uznemirujući“ protest protivnika vakcinacije „uz korišćenje žutih traka i Davidovih zvezda“

„Ovaj porast incidenata ima veze sa ukupnim stanjem u društvu. Mi to posmatramo i na taj način. Antisemitizam je kompleksna stvar i pojavljuje se na različite načine iz različitih razloga. S jedne strane smo zabrinuti, s druge smo aktivne u smislu našeg odgovora“, kaže Diamant.

Ovakve antisemitske ispade ne treba uzimati zdravo za gotovo, smatra psiholog Žarko Trebješanin.

Prema njegovom mišljenju, svi bismo morali biti krajnje osetljivi na to.

„Nikako ne bi smeli da pomislimo da je to sada jevrejsko pitanje, da je to njihova stvar. To je stvar pre svega nas koji smo ovde i koji ne smemo da dopustimo tako nešto“, dodaje Trebješanin.

Trebješanin ocenjuje da je u Srbiji ekstremno ponašanje postalo trend.

„Ako imate neprestano zaoštravanje te retorike, mržnje i to sa samog vrha vlasti, ako se podstiče netrpeljivost onda možete očekivati da ta narasla energija, da će se uvek iskaliti na nekome ko je najslabiji“, navodi Trebješanin.

Prema rečima Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Srbija ne beleži porast antisemitizma, ali postoje izolovani slučajevi.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar