U razornom zemljotresu u Japanu poginulo je najmanje 48 ljudi, dok je materijalna šteta ogromna i popisivaće se mesecima. Hiljade pripadnika vojske, vatrogasaca i policajaca iz cele zemlje poslate su u najteže pogođeno područje, na poluostrvu Noto u prefekturi Išikava. Nije za poređenje, ali poslednjih dana stare godine tlo se treslo i u Bosni i Hercegovini, Gornjem Milanovcu, Budvi. Kako predvideti zemljotrese, ali i kako graditi da bi u slučaju potresa bila što manja materijalna šteta. O tome razgovaramo sa Anom Mladenović, naučnom saradnicom na Rudarsko Geološkom fakultetu, kao i sa građevinskim inženjerom Dragoslavom Šumarcem.

„Ako neko može da predvidi bilo koji zemljotres to su Japanci jer je njihova seizmologija jedna od najboljih na svetu. Oni imaju veliki broj potresa pa se seizmologija kao nauka razvila baš u Japanu. Naravno nisu mogli da kažu tačno vreme i  dan kada će se desiti, ali na osnovu istraživanja znaju gde će da se desi neki jači potres i koja bi bila njegova magnituda“, rekla je Mladenović.

Japan je trusno područje i shodno tome stanovnici su prilagodili i sistem gradnja, ali je ipak, u ovom zemljotresu materijalna šteta velika.

„Građevinski inženjeri, ne samo u Japanu već i kod nas, mogli bi da naprave konstrukcije zgrada koje bi bile potpuno otporne na zemljotres i oštećenja. Međutim, te zgrade bi bile kao bunkeri i preskupe i to je nepotrebno. Svaka zgrada će da napukne u zemljotresu iznad 7 stepeni Rihterove skale ali je bitno da te pukotine ne ugrožavaju stabilnost objekta“, objasnio je Šumarac.

Podseća da su takve mere u SFRJ uvedene nakon zemljotresa u Skoplju 1963. godine i od tada, kaže, sve zgrade koje su izgrađene po propisima mogu da izdrže odgovarajući zemljotres.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Snažan potres pogodio Japan

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar