Od 30. aprila fiskalne kase bi trebalo da ustupe mesto elektronskim fiskalnim uređajima. O troškovima, izazovima i dilemama koje će imati privrednici zbog ove reforme u emisiji "Probudi se" govorili su Milena Amon iz udruženja "Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije" i direktor prodaje kompanije "Datalab SR" Dejan Kontić.

Amon je istakla da je 30. april zacrtan kao rok kada će se preći na elektronske uređaje i podvukla da je njeno udruženje reklo da je zatražilo da se produži rok.

„Ima još uvek dilema i nedoumica, pa je potrebno produžiti rok. Još uvek nismo dobili odgovor da li će do toga doći, ali potrebno je uskladiti i neke druge stvari. Svake godina imamo problem sa APR-om i sistem je preopterećen, računovođe se na to žale godinama. Nije bitan samo datum prelaska, već i da taj prelazak bude kvalitetan“, rekla je Amon.

Kontić je rekao da je 80 odsto onih koji su se prijavili za subvencije od države imaju jedan fiskalni uređaj po prodavnici.

„Tih 200 evra subvencije države može da pomogne u nabavci neko novog uređaja, printera. Subvencija će pokriti tu početnu investiciju, ali kasnije će doći novi troškovi. Današnji prosečni preduzetnik koji ima samo jednu prodavnicu plaćao je mesečno samo 480 dinara za komunikaciju GPS uređaja do Poreske uprave. Sada mora da ima i internet da bi mogao da komunicira. Srećom ta brzina nije zahtevna”, rekao je Kontić.

Amon je podvukla da je trošak veći, iako je najavljeno da će troškovi biti manji.

“Tajming je loš, bilo je potrebno odložiti zakon dok ne prođe kriza, a situacija se ne stabilizuje.

Bonus video: Šta pijačarima donosi fiskalizacija 

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar