Mesecima već tinjaju sukobi i nesuglasice između advokata i bankarskog sektora, odnosno države. Sve je počelo izmenom Zakona o parničnom postupku, a kap koja je prelila čašu su predlozi za donošenje autentičnih tumačenja tri zakona. Advokati, zbog tog predloga, danas obustavljaju u potpunosti rad. O tome zašto su se odlučili na ovaj korak, da li pravo demonstrira silu ili sila države ruši pravo i hoće li advokati ostati ovog puta jedinstveni u svojim zahtevima, u emisiji “Probudi se” je govorio Aleksandar Cvejić, sekretar Upravnog odbora Advokatske komore Srbije.

Pročitajte još...

Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo danas je odložilo sednicu na kojoj je trebalo da se razmatraju tri zakona – o zaštiti korisnika finansijskih usluga, Zakon o zaštiti potrošača i Zakon o obligacionim uslugama.

Na pitanje na šta ukazuje današnje otkazivanje sednice, te da li će se zbog toga advokati povući odluku o štrajku, Cvejić je rekao da danas advokati neće raditi.

“Loše je što je predsednik države morao da interveniše u jednoj stvari koja je do te mere nakaradna da je pitanje zašto je uopšte došla na razmatranje. Zato je dobro što se odložila ta sednica”, istakao je on.

Na pitanje šta je sporno u pomenutim predlozima, Cvejić napominje da su banke zarađivale davajući kredite i istovremeno na tome što su naplaćivali građnima određene naknadne na koje nisu imale pravo.

“Kad su sudovi u zemlji počeli da presuđuju protiv njih, banke su se dosetile da ne bi bilo loše da se sad promeni Zakon o parničnom postupku, pa da na mala vrata reše taj problem. Kad je to aktivnošću advokata i dobrom voljom Ministarstva pravde to stavljeno na stranu, kad je napravljena zajednička radna grupa koja se bavila ovim zakonom i gde on nije mogao da prođe, onda su se oni dosetili drugog plana – da preko tri poslanika u Skupštini krenu u nešto što je proviustavno, protivzakonito i protiv morala”, objašnjava on i dodaje da je reč o klasičnoj korupciji.

Cvejić objašnjava da je krajnji cilj advokata da se u potpunosti povuku ovi predlozi iz procedure.

„Cilj je da se ove inicijative za autentično tumačenje zakona u potpunosti povuku. Na isti način kako su predloženi, oni mogu da se povuku. Ovo će pre da se reflektuje na građane, ne toliko na advokate. Banke su svoje činjenjem dovele do tih postupaka i neka plate građanima ono što su im dužni“, rekao je on.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare