Vlast ne odustaje od eksploatacije litijuma u Srbij. O tome svedoči i rešenje koje je izdalo Ministarstvo za zaštitu životne sredine. Reč je o dokumentu koji obuhvata rudarski deo projekta Jadar.
Još krajem novembra Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo je rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta „Jadar“, koji, kako je saopšteno, kompaniju Rio Tinto obavezuje da u Studiji o proceni štetnosti na životnu sredinu budu detaljno obrađeni i prikazani svi potencijalni kumulativni uticaji. Ovaj potez resornog ministarstva, aktivisti su shvatili kao još jedan pokušaj da se nastavi realizacija projekta, koristeći pri tom, kolektivnu traumu i društvenu krizu.
„U momentu kada mi imamo situaciju u Novom Sadu, kada je 15 ljudi ubijeno za dve osobe se jos uvek borimo za zivot. Imamo situaciju gde u istom momentu ruše savski most, hotel Jugoslaviju. U celoj toj situaciji, ministarstvo za zaštitu životne sredine, baš sada donosi ovo rešenje za rudarenje. Znači deo koji se tiče svih građana ove zemlje“, kaže Marina Pavlić, Izvršna direktorka Kreni – Promeni
Iz Organizacije “Marš sa Drine” tvrde da je Ministarstvo donelo nezakonito rešenje u nezakonitom postupku.
„Na osnovu čega ćete vi procenjivati uticaj, odnosno čega će te procenjivati uticaj na životnu sredinu ako nemate idejni projekat. Umesto idejnog projekta, Rio Tinto je priložio izvod is Studije izvodljivosti. Studija izvodljivosti jedan je dokument koji u ovom procesnom momentu i u skladu sa Zakonom ne može ni da postoji. Zakon o rudarsvu jasno propisuje da je preduslov za ulazak u postupak izrade Studije izvodljivosti upravo je rešenje o o bimu i sadržaju koje je sada izdato“, kaže Luka Đorđević, advokat.
Ne samo što je rešenje Ministarstva nezakonito, već je evidentno da ide u korist kompaniji Rio Tinto, ne i građanima Srbije, upozorava Đorđević.
„Ono što je nezamislivo da su ovi uslovi za izradu izvodljivosti datirani na avgust ove godine, a da je izvod iz Studije izvodljivosti datiran na maj ove godine. Dakle, ni uslovi nadležnih organa ni Studije izvodljivosti nisu izdati u skladu sa zakonom. I ni jedan ni drugi ne mogu biti osnov za donošenje rešenja o obimu i sadržaju“, kaže Đorđević.
Pravnici ističu i da Ministarstvo nije dostavilo rešenje o obimu i sadržaju, ni jednom građaninu, a bilo ih je više od stotinu, koji su imenom i prezimenom, uzeli učešće u tom postupku, što je, prema njihovoj oceni, suprotno opštem upravno pravnom okviru.
„Ministarstvo građane ne smatra strankama u ovom postupku – ministarstvo jedino Rio Tinto smatra strankom i sve druge gradjane Republike Srbije stavljaju u drugi plan, tretira ih kao stranke odnosno lica drugog reda – sto je neustavno i nezakonito“, smatra Đorđević.
„Organizovali smo preko 15 štandova širom Srbije, gde možete da dostavite žalbe ukoliko to želite. Te žalbe možete da pošaljete i poštom na adresu Ministarstva i možete definitivno da ih predate i lično ministarstvu. Dakle koja god da vam odgovara – pozivamo građane da se uključe jer vi jeste zainteresovane strane – svako ima pravo da se pobuni protiv ovog rešenja i svaki taj korak će reći još jedno „NE“ protiv kopanja litijuma u našoj zemlji“, kaže Pavlić.
Prilog Anite Ikanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Procedure oko projekta Jadar se nastavljaju, u Nedeljicama kažu da neće odustati
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare