Foto: Robert Harding Productions / robertharding / Profimedia

Bilo je mnogo nedoumica poslednjih dana kada je u pitanju letovanja u Grčkoj, ali čini se da odgovori polako stižu i da je odlazak na more sve lakši i izvesniji. Ukoliko se ovih dana domognete Grčke, može vam se desiti da budete podvrgnuti nasumičnom testiranju po dolasku. Nakon testiranja, putnik može slobodno da nastavi ka svom odredištu. Ukoliko njegov rezultat bude pozitivan, gost će biti kontaktiran i boraviće u karantinu od 14 dana - troškove pokriva Grčka, navodi se u objašnjenju za Nova.rs poslatom iz Ambasade Grčke u Beogradu.

„Grčka će besplatno obezbediti pristup svim potrebnim zdravstvenim uslugama posetiocima bez pokrivenog osiguranja. U slučaju državljana EU, svi povezani troškovi biće pokriveni i obrađeni u skladu sa pravilima i smernicama EU“, odgovor je na pitanje ko će pokriti troškove hospitalizacije u slučaju zaraze COVID 19?

Ukoliko se dogodi da do zaraze dođe u hotelu bliski kontakti potvrđenog slučaja biće prebačeni u poseban karantinski smeštaj o trošku grčke države, a preostali gosti će nastaviti svoj odmor. Napominje se i da postoje oštre kazne kazne za one hotelijere i turističke organizacije koji zanemaruju sve predviđene mere. Posetioci se u slučaju pritužbi mogu javiti Ministarstvu turizma Grčke na broj 1572.

Zanimalo nas je i šta ako neko propusti povratni let zbog bolesti ili simptoma ili propusti unapred plaćeni smeštaj, da li postoji mogućnost da novac bude vraćen ili neki drugi način za pokrivanje troškova.

Foto:Shutterstock

„Grčka će pokriti transfer do bolničkog smeštaja, medicinske troškove, kao i boravak u karantinskom hotelu ako je potrebno. Pozivamo aviokompanije i putničke agente da pokažu maksimalnu fleksibilnost u ovo vreme neizvesnosti i nesigurnosti“, stav je grčkog Ministarstva spoljnih poslova koji nam je prenela ovdašnja ambasada.

Napominje se i da Grčka u bilo kojoj fazi zadržava pravo da modifikuje sva gore navedena pravila, ukoliko se promeni epidemiološka situacija. Dodaje se da tim eksperata Ministarstva zdravlja redovno procenjuje epidemiološke podatke i preporučuje izmene svih mera i ograničenja.

Svim posetiocima se preporučuje da besplatno preuzmu aplikaciju Visit Greece (u skladu sa GDPR-om) pre ili po dolasku u Grčku, gde će dobijti sve validne informacije.

Kontaktirali smo i Konzulat Srbije u Solunu i tamo su nam se požalili na to da se kada je u pitanju koronavirus odluke ponekad menjaju iz sata u sat, i da se često dugo čeka za zvanična pojašnjenja.  Ipak, možda ne bi bilo loše da ih kontaktirate pre nego što krenete na put, a oni su dostupni na broju telefona: + 302310 / 244-265.

Vredi li nam zdravstveno osiguranje? 

Dok god traje pandemija, odnosno epidemija covid-19, polise privatnog putnog zdravstvenog osiguranja neće pokrivati troškove lečenja koronavirusa u inostranstvu građanima koji se odluče da letuju u drugim zemljama.

Državno osiguranje, pak, pokriva i ovaj slučaj bolesti, pod uslovom da turista pre putovanja pribavi potvrdu RFZO.

Polisa privatnog putnog zdravstvenog osiguranja, uz koju svi krećemo na letovanje u inostranstvo, predviđena je za pokriće neizvesnih događaja. Kada je na nekoj teritoriji proglašena epidemija ili je Svetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, neizvesnosti više nema, pa pokriće iz osiguranja prestaje da važi.

Foto: Shutterstock

Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju sa 20 zemalja, među kojima su, na primer, susedna Hrvatska, Crna Gora, Bugarska, ali kada je reč o „morskim“ destinacijama Grčka nije na ovom spisku.  Ko putuje u ove zemlje sa potvrdom RFZO, u slučaju iznenadne bolesti, ne plaća ni evro troška za lečenje. Dovoljna je potvrda –  konkretno se za ovih 20 zemalja ta potvrda zove dvojezični obrazac (osim Poljske i Velike Britanije, za koje je potreban samo dokaz o osiguranju i putna isprava).

Za sve ostale države u koje se putuje, sa prethodno  pribavljenom potvrdom RFZO, u slučaju hitne potrebe, lečenje mora da se plati, ali će građaninu po povratku troškovi biti refundirani. Ova potvrda, za sve druge zemlje, zove se „potvrda o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu – obrazac 03-12“.

Prvi uslov da bi neko mogao da dobije ovu potvrdu je – da ima overenu zdravstvenu knjižicu. Podrazumeva se, takođe, da ste na putovanje otišli zdravi.

Ostaje samo da vam poželimo sećan put i dobro zdravlje, da se domaćin ne baca bez razloga u trošak.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar