Svima se desilo da kada nismo sigurni u koju ulicu treba da skrenemo, ili kada parkiramo automobil, stišamo radio zbog bolje koncentracije. Postoji i objašnjenje zašto se ovo dešava, a radi se o opterećenju mozga zadacima.
Svakodnevno prikupljamo informacije o svojoj okolini putem ukusa, sluha, mirisa, dodira i vida. Mozak, koji je deo centralnog nervnog sistema, kombinuje sve te informacije i odlučuje kako dalje. Mozak stalno procenjuje koji bi je to zapravo njegov primarni zadatak, odnosno onaj kojem treba posvetiti najviše fokusa, ali i njegov sekundarni zadatak koji zahteva manje pažnje.
Naš mozak je u stanju da se prebaci sa zadatka na zadatak toliko brzo da mislimo da obavljamo više zadataka istovremeno, a zapravo to ne možemo. Prebacivanje fokusa nije savršeno, jer se tokom procesa gube delići sekunde. Jedan, pa čak ni dva zadatka, nisu problem za mozak, ali ukoliko ih ima više, mozak počinje da radi sa manjom efikasnošću i često može da napravi greške. Kada smo izgubljeni, ili kada trebamo da obavimo neki zadatak vožnje koji ne radimo često, poput parkiranja, naš mozak se ograničava na taj jedan zadatak.
Kako prenosi Revija HAK, rezultat je da više ne slušamo razgovore putnika u kabini, vidno polje se sužava i sva pažnja se usmerava na vid i odnose u prostoru. Zbog toga mnogi vozač stišavaju muziku kada voze u saobraćajnim gužvama, traže određenu adresu ili voze po opasnim uslovima, kao što je jaka kiša. Takve aktivnosti zahtevaju više koncentracije, a smanjivanje ili isključivanje radija uklanja jedan zadatak, pa mozak može više pažnje da posveti pronalaženju pravog puta ili parkiranju unazad.
Bonus video: Pogledajte kako da vozite tokom jeseni i kakva je prva ikad Mazda CX-60