Foto:Shutterstock

Ponekad nas iznenade naslovi u medijima kako su pojedinci završili u drugoj državi, ili čak u jezeru tako što su slepo pratili navigaciju. Međutim, svima nama se dešava da budemo žrtve čudnih izbora navigacionog sistema.

Ako koristite navigaciju sigurno vam se desilo da vas makar jednom iznervira – navodila je dužim putem, ili ste dobili uputstvo da skrenete na kakvu njivu, a nekad i na put kog jednostavno nema na tom mestu. Često do tih problema dođe u prirodi, kao za baksuz neretko i noću, ali dobra stvar je to što ih možemo preduprediti.

Pazite pri kreiranju rute

Kada kreirate rutu na navigacionom uređaju znajte da po odabiru „najkraća ruta“ sistem zaista bira najkraći put, koji može da podrazumeva prečice preko neasfaltiranih, makadamskih puteva, nekad i između njiva i tome slično. Zato dobro pogledajte celu predloženu rutu i sve navedene detalje.

Predupredite problem

Ukoliko vozite auto-putem, a navigacija taj put vidi kao neki sporedni put, moguće je da su vam koordinate tačne, ali da vaša navigacija ne iscrtava pravilno put na digitalnoj GPS mapi. Rešenje je vrlo jednostavno – proverite datum kada je mapa napravljena i zamenite je sa najnovijom GPS mapom. Ažuriranje GPS mapa je najsigurniji način da uvek pred sobom imate tačne i precizne podatke.

Uvek nosite i pravu auto-kartu

Bez obzira na savete vaše auto-navigacije, nikada ne skrećite sa glavnog puta ukoliko to sami niste isplanirali. Jer, ne možete znati da li će vam se mobilni telefon isprazniti ili da ćete se naći u delu gde nema nikakvog signala i tako ostati bez navigacije. Zato uvek imajte i papirnu auto-kartu.

Mape treba ažurirati barem jednom godišnje, jer svako novo izdanje je detaljnije od prethodnog i sadrži najnovije promene putne mreže.

Bonus video: Koji vozači će morati dva puta da plate tehnički pregled

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram