Foto: TANJUG/ JADRANKA ILIC/

Većina elemenata koji čine benzin zapravo nemaju ugodan miris i dobar deo njih je toksičan, ali postoji jedan koji je zadužen za taj specifičan miris koji dobar deo vozača voli.

Benzin ima vrlo specifičan miris, sigurno ste ga osetili prilikom dolivanja goriva. Međutim, iako se nekima taj miris sviđa, drugi se ipak ne bi s tim složili, ali kada ga osetite, možete nepogrešivo da potvrdite – da, to je miris benzina.

Postoji i naučno objašnjenje zašto je to tako. Što se sastava tiče, benzin se dobija rafiniranjem nafte i bezbojna je tečnost sastavljena od više od 150 hemikalija, uključujući benzen, toluen i ksilen između ostalih. Ali, oko 50 odsto benzina sastoji se od aroma, a ostatak od olefina, kao što su izobuten i heksen.

Foto: Shuttetstock

Svi elementi koji čine benzin zapravo nemaju ugodan miris, i pored toga, većina je toksična. Ipak, od svih tih elemenata, postoji jedan koji je odgovoran za miris koji opažamo kad točimo benzin, a naziva se benzen.

Benzen je ugrađen u sastav benzina kada se poveća nivo oktana što poboljšava performanse motora i efikasnost goriva, i upravo je benzen element čiji miris osetimo kod točenja benzina. Dakle, to što volite da mirišete nije benzin, već benzen.

Treba napomenuti da je benzen kancerogen i zbog toga je opasan kada se udiše u visokim koncentracijama ili kada ste dugotrajno izloženi ovom mirisu. Iz tog razloga, zabranjen je za korišćenje u proizvodima ili hrani kao što je to bilo nekad, kada se na primer koristio kao rastvarač za uklanjanje kofeina iz kafe.

Kako piše Auto Klub, kao i kod drugih ugljovodonika, kada se benzen udiše, on deluje supresivno na nervni sistem koji stvara osećaj privremene euforije, pa kao što smo već spomenuli, može biti opasan u velikim dozama, pa je bolje da se ne izlažete.

Bonus video: Znate li koji je ovo Peugeot i kako da „picnete“ auto za zimu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar