Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Postoji, i to u našem regionu.

Možda vam se dogodilo da za vreme šetnje po kiši i pljusku, kada želite da što pre dođete do cilja i ostanete manje mokri, pored vas naiđe automobil koji „pogodi“ baru i zalije vas vodom, piše N1.

Često je reč o slučajnosti, ali u nekim slučajevima i o čistoj zlobi. Nakon što ostanete mokri to će vam biti manje važno, ali da li ste znali da u nekim zemljama neopreznog ili bahatog vozača zbog toga možete da prijavite policiji?

U BiH postoji novčana kazna

Prema članu 112. Zakona o osnovama bezbednosti prometa na ulicama BiH, vozač koji se kreće mokrim kolovozom u naselju dužan je da prilagodi brzinu kretanja vozila tako da izbegne prskanje pešaka koji se kreću ivicom kolovoza ili trotoara, prenosi BIHAMK.

Kazna za ovaj prekršaj je 30 konvertibilnih maraka, odnosno oko 15 evra. Policija u BiH ne vodi posebne evidencije o pešacima koji su poprskani na ulici.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

„Ako se desi da pešaka vozač namerno ili slučajno poprska u vožnji, pešak treba da se obrati najbližoj policijskoj stanici i navedeno prijavi s napomenom da mora da ima registarski broj tablica“, rekli su iz MUP-a Kantona Sarajeva za BIHAMK.

Većina građana BiH nije ni svesna da ovakva kazna postoji, a deo njih smatra da ona nije fer, i to zbog lošeg stanja saobraćajnica na kojima se nalazi velik broj neravnina i rupa, pa se stoga i stvaraju lokve na putevima koje je ponekad nemoguće izbeći automobilom.

Tužili vozača

BiH je izuzetak u regionu. Srbija nema predviđeno kažnjavanje vozača ako poprskaju pešake.

Nemački propisi o saobraćaju takođe nemaju član koji se bavi tom temom. Štaviše, okružni sud u Icehou, pored Hamburga, presudio je u korist vozača koji je prošao kroz prljavu lokvu vode i poprskao par pešaka toliko da su morali da plate troškove čišćenja od 39,60 evra.

Pešaci su tražili da im vozač isplati taj iznos s obrazloženjem da je šteta mogla da se izbegne da je vozio pešačkim tempom, ali sud je odbacio njihov zahtev obrazlažući da vozači nisu dužni da voze brzinom hoda kada pada kiša.

Ipak, u nekim državama je prskanje pešaka vodom ozbiljan prekršaj.

Na primer, u Velikoj Britaniji propisana je kazna do 5.000 funti, odnosno 5.600 evra, za čin nekompetencije, sebičnosti i agresivnosti u saobraćaju. Najčešći oblik kazne za takve vozače je 100 funti (114 evra) i tri kaznena boda, piše BIHAMK.

Takođe, u nekim delovima Kanade kazna za prskanje pešaka ide i do 340 evra, dok je u Japanu isto kažnjivo s 50 evra.

Ako za vreme vožnje vodom ili blatom poprskate ljude u Australiji preti vam 115 evra kazne, ali samo u slučaju da poprskate ljude koji čekaju na autobuskom stajalištu, piše International Drivers Association.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Nije kažnjivo, ali je opasno

Valja napomenuti da prolazak automobilom kroz baru pri većoj brzini može biti izuzetno opasno zbog akvaplaninga, odnosno situacije kada točak može da izgubi direktan kontakt s podlogom, pri čemu vozač gubi kontrolu nad vozilom.

Takođe, nikad ne znate šta se nalazi ispod vode, pa je lako oštetiti gumu, ali i druge delove automobila ukoliko je voda krije preduboku rupu. Ako je voda preduboka, postoji opasnost od ulaska vode u motor.

Bonus video: Koliko su poskupele letnje gume u Srbiji i kakva je Mazda CX-60 sa dizel motorom