Foto: Shutterstock

Pre nekoliko dana sam rešio da operem automobil koji je bio zaprljan ptičjim izmetom jer sam parkirao direktno ispod krošnje drveta. Međutim, tokom pranja sačekalo me je neprijatno iznenađenje.

Kada sam dovršio pranje automobila, jedna mrlja mi je bila čudna jer je ostala i dalje tu, samo što je bila druge boje. Dodirom sam primetio da laka i boje više nema, ali već je bilo kasno. Oštećenje ima isti oblik ptičjeg izmeta koji sam oprao, a evo kako to izgleda na mom automobilu:

Dobili smo i brojne komentare čitalaca koji su se žalili na isti problem i slali fotografije svojih oštećenih vozila, pitajući se šta to leti iznad Srbije. Evo kako je farba „nastradala“ od ptičjeg izmeta na automobilu jednog od naših čitalaca, i to nakon svega dan i po:

Narodno verovanje je da ptičji izmet donosi sreću, ali vozačima može doneti i dodatne troškove. Mnogi nemaju garažu, pa svoj automobil parkiraju na ulici, često ispod nekog drveta.

Takođe, mnogi poput mene tokom leta traže hladovinu za svog četvorotočkaša ispod krošnji, ali treba znati da vas tu čeka opasnost. Svi smo bili u situaciji da pronađemo tek opran automobil prekriven ptičjim izmetom, a pored toga što estetski ne deluje lepo, ova neprijatna situacija, kao što ste videli, može i uništiti boju i lak automobila.

Kako izmet nagriza lak

Ptice, za razliku od sisara, nemaju odvojenu bešiku i creva, pa se u njihovom izmetu nalazi mokraćna kiselina koja je korozivna i samim tim neprijatelj laka na vašem vozilu. Mokraćna kiselina utiče i na pH nivo ptičjeg izmeta koji je između 3 i 4,5, što je dovoljna kiselost da nagrize farbu automobila.

Foto: Shutterstock

Još veći problem nastaje tokom leta, jer se pri visokim temperaturama boja i lak automobila šire, dok se ptičji izmet stvrdnjava i skuplja, pa se nakon zahlađenja, recimo noću, mogu pojaviti vidljivi tragovi oštećenja boje izazvani promenom temperature.

Kako sprečiti štetu

Ukoliko niste u mogućnosti da vaš automobil parkirate u garaži, ili da redovno koristite ceradu, postoji nekoliko rešenja za ovaj „problem sa nebesa“. Najbolji način je da odmah nakon što primetite ptičji izmet na karoseriji operete svoj automobil. Kiselina može početi sa nagrizanjem laka vrlo brzo tokom vrelog dana, a čak i brže ako je automobil sveže ofarban. Čista voda, blag sapun i krpa su najbolji recept za uklanjanje ptičjeg izmeta sa automobila.

Foto: Shutterstock

Nikada nemojte da ribate grubom stranom sunđera ili da stružete nekim predmetom, jer na taj način možete naneti još veću štetu. Za već zakorele ostatke izmeta, najbolje je da ostavite natopljenu krpu na mrlji da odstoji, i zatim isperite vodom i sapunom. Od koristi mogu biti soda bikarbona i WD-40. Pored toga, možete naneti i keramičku zaštitu na vozilo koja neće u potpunosti sprečiti štetu na laku usled izmeta, ali će vam dati više vremena da isti uklonite bez štete na karoseriji.

Šta uraditi u slučaju oštećenja

Ukoliko niste na vreme uklonili izmet sa automobila, pa ste nakon pranja otkrili oštećenja farbe, i dalje postoji rešenje, koje zavisi od toga koliko je kiselina nagrizla boju. U slučaju manjih oštećenja, poliranje će biti dovoljno.

Možda će biti potreban abrazivni proizvod poput voska, ali se otisak od izmeta može ukloniti. Ako je kiselina nagrizla duboko, jedino rešenje biće da se oštećeni panel prefarbate kod auto lakirera. U svakom slučaju, bolje je sprečiti nego lečiti, pa zato preporučujemo da o ovom problemu razmišljate unapred, jer keramička zaštita ili auto folije smanjuju šansu za oštećenjem laka.

U mom slučaju, šteta je učinjena, jer nisam na vreme primetio ptičji izmet na svom automobilu. Sređivanje farbe mi se ne isplati, pa ću do dalje voziti sa podsetnikom na vratima prtljažnika da ne ostavljam automobil ispod drveta na duže vreme. Nakon ove lekcije, svakako ću radije ostaviti na direktnom suncu nego u hladovini krošnji, ali saveti koje možete videti ovde će mi svakako pomoći da brže rashladim kabinu.

Bonus video: Vi ste pitali, mi odgovaramo: Kakva je nova Mazda CX-5?

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare