Najveći udeo najnovijih putničkih automobila (starosti od dve godine i manje) među državama članicama Evropske unije krajem 2020. godine registrovan je u Luksemburgu, gde ih ima oko 22 odsto od svih putničkih automobila. Sa druge strane, najstarija vozila se voze u Litvaniji i Rumuniji, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat).
Nakon Luksemburga slede Francuska, Austrija, Irska, Belgija i Švedska, koje imaju između 16 i 17 procenata najnovijih putničkih vozila od ukupnog broja automobila, prenosi N1.
Ovom prilikom podsećaju i da na domaćim putevima putnička vozila, prema poslednjim dostupnim podacima, u proseku imaju 17 godina.
Što se Evropske unije tiče, najveći udeo putničkih automobila starosti od dve do pet godina zabeležen je u Luksemburgu i Irskoj (po 28 odsto) i u Belgiji (24 procenata).
S druge strane, najveći udeo najstarijih putničkih automobila (20 godina i više) evidentiran je u Poljskoj (40 odsto), Estoniji (33 procenta) i Finskoj (28 odsto).
Kada se kombinuju dve najstarije kategorije starosti vozila, najveći udeo putničkih automobila starijih od 10 godina registrovan je u Litvaniji (81 procenat), zatim u Rumuniji (80 odsto) i Poljskoj (78 procenata).
Kako piše portal biznis.rs, ovo je u potpunoj suprotnosti sa Luksemburgom u kojem ima svega 24 odsto starijih vozila, Irskom (29 procenata) i Belgijom (32 odsto), gde ih ima manje od jedne trećine svih putničkih vozila.
Bonus video: Kako iz ugla treznog vozača izgleda pijana vožnja
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram