Foto: Shutterstock

Pneumatici se izrađuju od gume (kaučuk), koja je bela, pa se postavlja pitanje kako su onda crne boje. Zapravo, gume poprimaju crnu boju zbog čađi koja se koristi u proizvodnji jer taj materijal stabilizuje pneumatik.

Upravo zbog čađi guma postaje dugovečnija i otpornija na sve uticaje, ali i dobija crnu boju. Treba znati da je guma kao materijal vrlo lepljiva, pa se zbog toga moraju dodati razne komponente kako bi se neutralizovalo to svojstvo.

Tokom vulkanizacije u gumu se dodaje čađ, koja je pretvara u čvrstu masu i daje joj čvrstoću. Taj je proces osmislio Čarls Gudier 1839. godine i do danas je osnovna metoda proizvodnja automobilskih guma. Kako prenosi N1, čađ nije tu samo zbog ublažavanja oštećenja, već sprečava i uticaj UV zračenja i ozona na pneumatike, pa ih generalno čini sigurnijim.

Pored toga, postoji još jedan razlog zašto su gume crne, a ne bele.

Iako bi možda beli pneumatici lepo izgledali na automobilu u prodajnom salonu, već nakon prvih nekoliko kilometara vožnje bi postali neugledni, zbog prašine i prljavštine na kolovozu. Kako piše Revija HAK, proizvodnja guma različitih boja je danas svakako tehnički moguća, ali ih jednostavno niko ne želi.

Bonus video: Zašto tokom leta ne bi smeli da vozimo na zimskim gumama

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare