Foto:Shutterstock

Česta je praksa da poslodavci u službena vozila stavljaju GPS lokatore, a povodi su različiti, bezbednost samih vozila i zaposlenih, praćenje efikasnosti rada zaposlenih, praćenje robe koja se prevozi (ako je npr. reč o prevozu novca) i drugo. Međutim, vrlo često zaposleni nisu dovoljno informisani na šta se njihov pristanak odnosi u kontekstu svrhe obrade podataka. A postavlja se i pitanje da li poslodavci imaju pravo na ovakvo postupanje?

Poslodavci sve češće koriste nove tehnologije, ali ove tehnologije nose sa sobom rizik prekomerne obrade podataka. Kada je reč o postavljanju GPS uređaja u službena vozila, potrebno je to sprovesti u skladu sa Zakonom.

To znači da poslodavac prvo treba da utvrdi svrhu obrade, koji se podaci prikupljaju nameravanom obradom, zatim da utvrdi da li postoji zakoniti osnov za obradu podataka, koliko dugo se podaci čuvaju. Nakon toga je potrebno da izvrši Procenu uticaja i konačno da u skladu sa načelom poštenja, zakonitosti i transparentnosti obrade podataka o tome obavesti zaposlenog.

Foto:Shutterstock

Načelno nije zabranjeno postavljanje GPS uređaja u vozila koja zaposleni koriste, ali je neophodno da se to učini u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

Da podsetimo, Zakonom je u Članu 2. određeno da je podatak o ličnosti „svaki podatak koji se odnosi na fizičko lice čiji je identitet određen ili odrediv, neposredno ili posredno, posebno na osnovu… podataka o lokaciji…“. Dakle, podaci prikupljeni putem GPS uređaja predstavljaju podatke o ličnosti.

Koje podatke o geolokaciji službenog vozila poslodavac može obrađivati?

Podatke o zaposlenom, o broju pređenih kilometara, o periodima vožnje, o prosečnoj brzini, o zaustavljanjima. Poslodavac, rukovalac podacima, može da vrši obradu podataka kada je to u skladu sa načelima obrade, a koja su tačno određena Članom 5. pomenutoog Zakona.

Pored postojanja zakonitog osnova za obradu podataka, potrebno je da zaposleni bude upoznat da će se podaci o njemu obrađivati korišćenjem GPS uređaja u vozilu poslodavca. U skladu sa Članom 21. Zakona potrebno je pre otpočinjanja obrade, zaposlene obavestiti pismenim putem. Svaki zaposleni treba da bude obavešten o pravnom osnovu obrade podataka, o svrsi obrade (npr. bezbednost zaposlenih, naplata usluge korisnicima itd), ko su lica koja imaju pristup ovim podacima (npr. služba ljudskih resursa, služba logistike, itd.), o tome koja su njegova prava.

Foto:Shutterstock

Vrlo često zaposleni nisu dovoljno informisani na šta se njihov pristanak odnosi u kontekstu svrhe obrade podataka. Takođe, pristanak mora biti slobodno dat. Smatra se da u odnosu poslodavac-zaposleni, premoć ima poslodavac, te da će zaposleni zapravo pristati na nešto sa čime se možda istinski ne slaže, ali će iz straha dati pristanak.

Kako piše paragraf.rs, postoji i legitimni interes kao zakonski osnov za obradu podataka. Legitimni interes se obično primenjuje u onim situacijama u kojima nijedan od preostalih pet osnova nije moguće primeniti. Legitimni interes je interes poslodavca za obradu podataka koji, da bi bio zakonit, mora biti pretežniji u odnosu na pravo zaposlenog na zaštitu podataka. Svaki put je potrebno odmeravanje interesa poslodavca i zadiranja u pravo zaposlenog. U slučaju pozivanja na ovaj osnov potrebno je izraditi Akt o proceni legitimnog interesa.

Sve u svemu, kako bi poslodavac postavio GPS lokator u službeno vozilo za to mora da ispuni zakonske osnove, ali i da zaposlenog pismeno obavesti da će se podaci o njemu obrađivati korišćenjem GPS uređaja u vozilu poslodavca.

Bonus video: Kako izgleda pijana vožnja iz ugla treznog vozača

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare