Foto: classic topcar / Shutterstock

Nemačka, koja je u svetu poznata kao automobilski gigant, mogla bi zbog visokih troškova proizvodnje da ostane bez automobilske industrije. Iako to zvuči praktično nemoguće, brojke pokazuju ozbiljan pad proizvodnje automobila.

Tržište automobila prolazi kroz tektonske promene. To postaje jasno kada se pogleda klasična proizvodnja vozila, što se može videti iz brojki industrijske informacione službe Marklines. U Nemačkoj je 2012. proizvedeno 5,6 miliona ličnih automobila i kombija, ali samo 3,6 miliona u 2022. godini. Međutim, korporacije kao što su VW, Mercedes i BMW su ostvarile rekordnu dobit (ukupno 49,2 milijarde evra), zahvaljujući ekspanziji inostrane proizvodnje. Industrijski lideri proizveli su više od deset miliona vozila van Nemačke u 2022. godini. Visoke cene energije, troškovi plata i porezi znače da će ovaj trend najverovatnije nastaviti i u budućnosti.

Tome se pridodaje sve veći značaj električnih automobila. VW ih proizvodi u Španiji, Mercedes u Kini i Poljskoj. CAR (Center Automotive Research) izračunao je da cena jednog sata rada, uključujući dodatne troškove plata, iznosi 59 evra u nemačkoj automobilskoj industriji i 28 evra u Španiji. Sa druge strane, u Mađarskoj i Poljskoj taj iznos je svega 13 evra. Udruženje nemačke automobilske industrije (VDA) smatra da je ofanziva za Nemačku kao industrijsko mesto hitno potrebna. U suprotnom, Nemačka preti da će skliznuti u beznačajnost u poređenju sa drugim državama.

Foto:Audi

To se već dogodilo na polju malih automobila zbog visokih troškova. Mini i mikro automobili se više ne proizvode u Nemačkoj. Kada se govori o proizvodnji malih automobila i velikih kombija, zabeležen je pad od gotovo 90 posto od 2012. godine. Zahvaljujući poboljšanom snabdevanju čipovima, proizvodnja vozila trebala bi da se poveća ove godine. Međutim, u Nemačkoj neće biti povratka na brojke iz prošle decenije.

Zabrinutost radničkih saveta u industriji je posebno velika. Za električne automobile potrebno je znatno manje delova. Baterijske ćelije dolaze u velikom broju iz Azije. Zbog toga su ugrožena radna mesta, posebno kod dobavljača automobilske industrije. BMW i Mercedes su se u Nemačkoj fokusirali na proizvodnju luksuznih automobila kao što su Serija 7 i S-Klasa. Ostali modeli uglavnom dolaze iz inostranstva. Kako prenosi Revija HAK, mnogi nemački dobavljači u auto-industriji nemaju mogućnost prebacivanja na druge lokacije, pa gube ključne poslove i radna mesta.

Bonus video: Bili smo u Južnoj Africi i vozili BMW Seriju 7 o kojoj, odjednom, svi imaju mišljenje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar