Državljanka Hrvatske Arien Stojanović Ivković, koja 12 godina živi u Beogradu, gde je završila Medicinski fakultet, ima posao i porodicu, udata za državljanina Srbije, ima rok od sedam dana da napusti Srbiju. U obrazloženju odluke se kaže da je ona rizična za bezbednost Srbije. Arien nije jedina. Od početka ove godine iz Srbije je proterano 15 samo hrvatskih državljana koji nisu prekršili ni jedan zakon, ali su pokazali simpatije prema studentskom buntu. Poput italijanskog pijaniste u Nišu. Nastavlja Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Arien Stojanović Ivković ima još pet dana da spakuje prethodnih 12 godina svog života i vrati se odakle je došla, u Hrvatsku. Osim diplome Medicinskog fakulteta i radne knjižice, to podrazumeva i sve što je ovde stvorila, pre svega svoj dom. Njen život na relaciji „kuća, vrtić, posao“ organ nadležan za zaštitu bezbednosti Srbije procenio je kao neprihvatljiv bezbednosni rizik. Arien nije dobila ni kaznu za parkiranje, a sad joj je uručeno rešenje koje podrazumeva prisilno razdvajanje od porodice. Mora da napusti Srbiju uz zabranu ulaska narednih godinu dana.

„Ako živiš 12 godina u Srbiji ako si tu završio Medicinski fakultet kao što je ta gospođa završila, ako živiš sa suprugom koji je srpski državljanin, imaš malo dete, pa ti si, kako bi se reklo, tvoja obiteljska situacija je ranjena. Upravo zato što je pokrenuta ajmo reći neka lavina tih rešenja naše je Ministarstvo na poticaj Veleposlanstva izdalo jednu vrstu upozorenja građanima Hrvatske koji idu u Srbiju, ako trebaju ići u poslovnom, sportskom ili kakvom drugom smislu da drže vrlo visoku mjeru opreza, da se ne pojavljuju na javnim skupovima, da ne daju izjave, itd, upravo zato da ne bi se moglo reći, odnosno da se ne bi mogla njihova fotografija ili izjava zloupotrebiti kao dokaz miješanja u unutrašnje poslove“, kaže Hidajet Biščević, ambasadorHrvatske u Srbiji.

Za razliku od turista ili onih koji svraćaju službeno, Arien Stojanović Ivković ovde živi. Jedina je izašla u javnost, ali nije jedina od koje se traži da napusti Srbiju iz bezbednosnih razloga

„Ono što zabrinjava je činjenica da u zadnja tri dana mi imamo četiri takva slučaja, da u zadnjih tri meseca imamo gotovo 15 takvih slučajeva, ta učestalost počinje doista zabrinjavati. Mi smo u završnoj fazi pripreme jedne note kojom ćemo zatražiti objašnjenja i obrazloženja, ponavaljm još jedanput tim više što svi ti slučajevi se odnose isključivo na državljane republike Hrvatske. Znate, ilustracije radi, ja ću vam otvoreno reći, pola Beča se digne i plješće studentima ali nijedan austrijski državljanin nije proteran iz Srbije. Iz toga bih mogao izvlačiti razne zaključke ali se moram uzdržati da ne komentiram unutrašnju političku situaciju u samoj Srbiji“, kaže Biščević,

Arien veruje da je jedini razlog zašto joj je uskraćen boravak u Srbiji to što je uz fotografiju koja se delila na društvenim mrežama, na kojoj se vidi Aleksandar Vučić u jedinicu intenzivne nege kako dodiruje bez rukavica povređenog u požaru u Kočanima – kao lekar napisala komentar. Ništa više. I to je stiglo do policije i BiA.

„Ne radi se to samo o bezbednosno sistemu nego se radi o jednom paradržavnom sistemu, o mreži partijskih botova i simpatizera koji prate šta ljudi objavljuju na društvenim mrežama, šta neko ko radi sa njima objavljuje, da li je to kritika vlasti, ako jeste onda ide dojava i onda se odlučuje naspram toga kako će se postupati sa tom osobom. Da li će da dobije pretnju otkazom ili u ovom slučaju s obzirom da se radi o osobi iz Hrvtaske odluka, odnosno rešenje o proterivanju“, smatra Predrag Petrović, Beogradski centar za bezbednosnu politiku.

Što više spominje evropski put Srbija sve češće koristi metodologiju zastrašivanja specifičnu za nedemokratske zemlje. Proterivanja stranih državljana su sve češća, a obrazloženja nikakva.

“ Svaka odluka doneta na takav način je odluka koja krši Ustav i EU Konvenciju, i zakon o strancima ne sme tako da se primenjuje. Kad donosite odluku u kojoj dovodite pravni status osobe koja boravi na vašoj teritoriji, pa na primer negativna bezbednosna procena, vi morate da obrazložite onoliko koliko je potrebno da ta osoba može da u postupku pred drugostepenim organom ili Upravnim sudom, osporava. A vi kada vam kažu vi ste neprihvatljivi rizik, a ne kažu zbog čega, na šta vi možete da se žalite, vi ne možete da pobijete odluku, jer ne znate na šta se žalite“, poručuje Nikola Kovačević, pravnik.

U trenutku kada vlast svakodnevno optužuje sopstvene građane da vode hibridne ratove i obojene revolucije i teško zamisliti kakvo mišljenje ima o strancima.

„I ovaj slučaj daje municiju sadašnjoj vlasti da potkrepi tu svoju tvrdnju da se radi o obojenoj revoluciji, da iza te obojene revolucije zapravo stoji Hrvatska i njene obaveštajne službe. I vi sad imate jednu takvu odluku gde se tako paušalno kaže da ona predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik, a naravno ko će bolje da zna nego Bezbednosno informativna agencija. Jel se može nešto protiv toga? Pa protiv toga jedino je, na mi građani možemo da se uzdamo, to je javnost i da što glasnije i što upornije upozoravamo na ovakvu praksu i da se bunimo protiv nje“, kaže Petrović.

Odlazeći ministar za ljudska i manjiska prava, Tomislav Žigmanov, za sada se ne oglašava. Arien Stojanović Ivković za sada ne želi da se pojavljuje u javnosti, čuva svoju privatnost fokusirana na žalbu koju će podneti. Uznemirena je, ali pre svega odlučna da sačuva svoju porodicu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Hrvatska sprema protest zbog proterivanja svojih građana iz Srbije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar