slatkiši; šećer
Foto: EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Nije sav šećer loš. Prirodno ga sadrže mnoge vrste povrća, voća, žitarica i mlečnih proizvoda. Ali, zdravstveni problemi nastaju kada većina šećera koji jedemo dolazi iz prerađenih proizvoda.

Detoks od šećera bi vam mogao pomoći da imate uravnoteženiju ishranu. Ukoliko želite da probate taj detoks, trebalo bi najmanje nedelju do mesec dana da ne jedete šećer, kako biste obuzdali žudnju i poboljšali zdravlje.

Ne postoje čvrsta pravila kada su u pitanju detoksikacija od šećera, ali vaš fokus treba da bude izbacivanje dodanih šećera iz vaše ishrane: da ne pijete slatke gazirane proizvode, ne jedete većinu poslastica, prerađenu hranu, pa čak i neke začine poput kečapa, koji može sadržati četiri grama šećera po kašici.

Međutim, izbacivanje šećera je teže nego što se čini. Mnogi ljudi počinju da osećaju žudnju za šećerom i simptome „krize“ nekoliko dana nakon detoksikacije – slično kao kod onih koji ostavljaju nikotin.

„Šećer je supstanca za koju se pokazalo da oslobađa dopamin i opioide u mozgu, a oba imaju potencijal zavisnosti“, kaže neurolog Ilen Ruhoj za Insider.

Pročitajte još:

Stoga je moguće da kada smanjite unos šećera, vaš mozak počen da žudi za dodatnim opioidima i dopaminom, što rezultira simptomima „krize“ – glavoboljom, vrtoglavicom, nervozom.

Ovo je sedam saveta za lakši detoks od šećera.

Obavezno doručkujte

Doručak sa proteinima, složenim ugljenim hidratima, hranom bogatom vlaknima i zdravim mastima može održati šećer u krvi uravnoteženim i sprečiti žudnju ztokom celog dana.

Pravite male korake

Postepeno smanjite unos dodatog šećera pre nego što ga potpuno izbacite. Nema ništa loše u tome da pojedete par kašičica dodatog šećera dnevno – ako se tu zaustavite.

Jedite zdrave masti

Ako jedete zdrave masti poput onih u orasima i masnoj ribi, možete smanjiti želju za slatkom hranom. Pokušajte da dodate malo prirodnog maslaca od orašastih plodova u vašu ishranu ili dodajte porciju avokada u ručak.

pijani saran
Foto: Shutterstock

Jedite proteine

Dodavanje proteina održava vas sitim i posledično smanjuje želju za hranom. Mala studija iz 2017. godine na ljudima sa dijabetesom tipa dva otkrila je da ishrana sa malo ugljenih hidrata, bogata vlaknima, mastima i proteinima povećava osećaj sitosti i smanjuje želju za šećerom.

Za užinu jedite voće

Unos prirodnih šećera koji se nalaze u voću poput lubenice, bobičastim plodovima i bananama može vam pomoći da zadovoljite svoju želju za slatkim.

male lubenice
Foto:Screenshot/Youtube/LAMI FOOD

Zaboravite na sokove

Voćna pića i druga pakovana pića mogu biti skriveni izvor šećera. Zamenite gazirano piće sa nezaslađenim čajem ili običnom vodom.

Pijte mnogo vode

Dehidracija može pogoršati žudnju za šećerom, pa budite sigurni da pijete 3.7 litara vode dnevno za muškarce ili 2.7 l za žene.

***

Bonus video:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare