Surimi, koji zovu i imitacija morskih plodova, pravi se od ribe, a ukusom podseća na škampe, rakove, školjke, jastoga. Lako se sprema, a od njega se priprema suši, a i salate sa morskim plodova. Međutim, ima visok procenat sastojaka koji mogu biti opasni.
Surimi je namirnica od ribe koja dolazi u raznim oblicima i teksturama – a zapravo se dobija kada se riba sa pojedinim dodacima samelje i ocedi. Potom to mleveno meso treba pomešati sa šećerom, solju, drugim začinima po želji, i formira u oblik po želji.
Ova namirnica se već vekovima pravi u Jugositočnoj Aziji, iako se tačno poreklo i ovog proizvoda ne zna. U Kini od surimija prave riblje kuglice, stavljaju ga u supu, a prave i riblje kobasice ili ga suše.
U Japanu je šezdesetih godina prošlog veka procvetala industrijska proizvodnja, a danas se širom sveta za proizvodnju surimija ili proizvoda na bazi surimija koristi dva do tri miliona tona ribe.
Surimi ima malo masti i kalorija, što ga čini savršenim dodatkom ishrani ako neko pokušava da smrša. Porcija od oko 100 grama ima 81 kaloriju, manje od gram masti i 17 miligrama holesterola.
Surimi nudi zdravu količinu fosfora – koji se može naći u svim delovima tela, posebno u kostima i zubima. Fosfor ima vitalnu ulogu u održavanju zdravlja zuba i kostiju, kao i pravilnom funkcionisanju mišića i bubrega. Održava otkucaje srca stabilnim i utiče na zdravu funkciju živaca.
Oni koji su osetljivi na gluten ili boluju od celijakije ne bi trebalo da je konzumiraju jer ima skrob i izaziva negativne efekte.
Ima visok sadržaj aditiva pa se i zbog toga ne preporučuje česta konzumacija. Trudnice treba da se konsultuju sa lekarom pre konzumacije.
Sadrži visok sadržaj natrijuma koji povećava šanse za moždani udar, bolesti bubrega i visok krvni pritisak.
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar