Rezultati istraživanja u Kini sugerišu da su ljudi s određenim krvnim grupama podložniji zarazi koronavirusom, ali stručnjaci kažu da je još prerano za zaključke i da neprovereni podaci nose ozbiljne posledice.
Studija kineskih stručnjaka, urađena na 2.173 slučaja zaraženih koronavirusom objavljena je na stranici Medrxiv, a pokazala je da je najviše njih imalo krvnu grupu A.
Izneli su podatke da je u normalnoj populaciji krvna grupa A zastupljena 31 odsto, grupa B 24, grupa AB 9 i grupa 0 34 odsto i uporedili ih sa svojim podacima, po kojima je krvna grupa A zastupljena sa skoro 38 odsto, grupa B 26, grupa AB 10 odsto, a nulta 25 odsto. Iz toga su zaključili da osobe s krvnom grupom A imaju znatno viši rizik za oboljevanje od kovida-19 u odnosu na ostale grupe, dok je rizik nizak kod osoba s krvnom grupom 0.
Mnogi mediji preneli su rezultate istraživanja, međutim stručnjaci upozoravaju na to da ovo istraživanje nije recenzirano niti objavljeno u medicinskom časopisu, što ga čini nedovoljno pouzdanim, da je uzorak od 2.000 pacijenata premali i da prenošenje ovakvih vesti može imati ozbiljne posledice. Osim toga, i na sajtu Medrxiv napomenuto je da se na rezultate ne treba oslanjati kao na utvrđene informacije.
Prit Čaudhari, šef hematologije na Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji, rekao je da se ovo istraživanje mora uzeti s rezervom, i izrazio zabrinutost da bi pronalasci mogli navesti ljude s krvnom grupom 0 da budu manje oprezni. S druge strane, Saktivel Vajapuri, vanredni profesor na Univerzitetu Redinga u Velikoj Britaniji, rekao je u izjavi za PolitiFact da istraživanje treba zanemariti, jer nedostaje naučna validacija i može izazvati paniku kod osoba sa krvnom grupom A.
„Bolje je zanemariti bilo koji članak koji nije valjano pregledan od strane struke i objavljen u ozbiljnom naučnom časopisu“, istakao je.
***