Borisav Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba preminuo je juče u jednoj bolnici u Ljubljani. Ekipa portala Nova.rs se ovog jutra našla ispred Crkve Svetog Marka gde je osvanuo novi dan, ali ovog jutra bez legendarnog rokera.

Bora Đorđević je iza sebe ostavio veliki broj albuma na kojima se nalazi mnogo hitova. Među legendarnijim hitovima je i „Dobro jutro“, gde je na nezaboravan način opevano jutro iznad Crkve Svetog Marka na Tašmajdanu.

PROČITAJTE JOŠ:

Velikan je na Tašmajdanu održao svoj prvi koncert nakon što je izdao i prvu singl ploču „Lutka sa naslovne strane“ 12. decembra 1978. godine, a već osamdesetih grupa „Riblja Čorba“ nastupala je širom sveta.

Crkva Svetog Marka Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Mi smo pitali građane kako će pamtiti Đorđevića, a sreli smo i jednu njegovu prijateljicu koja je krenula u crkvu da mu zapali sveću, ipak, ona nije bila raspoložena za razgovor, te nam je samo kratko rekla:

„Bora je bio moj prijatelj, idem da mu zapalim sveću“, rekla je ona.

Jedni su nam govorili da će Bora večno živeti u njihovim srcima, dok drugi pamte njegove početke i prve koncerte, a takođe su naveli i da je im je pesma „Pogledaj dom svoj anđele“ jedna od omiljenih.

Anketa Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Bora je svojim pesmama obeležio moje detinjstvo, bio sam na njegovom prvom koncertu, to su neke zlatne godine“, rekao nam je jedan sugrađanin, dok je drugi tvrdio da ga je poznavao iz kladionice.

Anketa Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Družili smo se u jednoj kladionici ovde u Beogradu, bio je mnogo dobar čovek, mediji su poslednjih godina pokušali da ga predstave u nekom drugom svetlu, stradao je na estradi“, rekao nam je prolaznik.

Anketa Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Čula sam da je Bora preminuo, tu vest smo nažalost, svi čuli. Mnogo mi je žao, njegove pesme su obeležile moje odrastanje“, rekla nam je jedna gospođa.

Bora Đorđević preminuo je u 72. godini, a 20. avgusta primljen je u Kliničko-bolnički centar u Sloveniji. Pevač je danima bio intubiran, a tu informaciju potvrdio je njegov menadžer, Bane Obradović.

Umro je nakon komplikacija izazvane hroničnom opstruktivnom bolesti pluća – HOBP.

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) karakteriše se ograničenjem (smanjenjem) protoka vazduha u disajnim putevima. Ograničenje protoka vazduha je progresivno i udruženo sa zapaljenjskom reakcijom pluća na štetne čestice ili gasove.

Bora Đorđević Foto:Zoran Lončarević

Reč hronična znači da se bolest ne povlači, opstruktivna – da je delimično blokiran protok vazduha u disajnim putevima, reč bolest – oboljenje, a pluća – da se dešava u plućima. Kod bolesnika sa HOBP manji su otvori disajnih puteva. U njih ulazi manje vazduha zato što su zidovi disajnih puteva zadebljali i otečeni, disajni putevi su stisnuti pod uticajem malih mišića koji ih okružuju i u njima se stvara sluz koju bolesnik iskašljava.

Bora je pre nekoliko meseci imao jaku upalu pluća, zbog čega je i svoj koncert 5. jula otkazao, a njegovo poslednje pojavljivanje u javnosti desilo se samo pet dana ranije, na koncertu koji je 1. jula održao u Bosni.

Podsetimo, pesma „Dve gitare“, koju je uradio zajedno s pokojnim basistom Mišom Aleksićem, rasplakala je publiku. Osim što ju je otpevao, on je pesmu najpre odrecitovao Čačanima, ostavljajući im u amanet svoju poslednju želju.

„Moje telo pošaljite U Čačak, u Srbiju, U Ljubljani ostavite Srce, neka bude tu. Ne trošite džabe pare, Nisam tol’ko važan lik.“

Jedno je sigurno, narod će ga pamtiti kao pesnika iznajmljenih soba, čoveka koji je doneo Beogradu rokenrol, i legendi koji je uvek bio svoj.

BONUS VIDEO: In memoriam: Preminuo Bora Đorđević u 72. godini

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare