Legendarni glumac Nikola Simić rođen je na današnji dan - 18. maja 1934. godine u Beogradu.
U gimnaziji je glumio u dramskoj sekciji, a 1958. diplomirao je glumu na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, na klasi sa Radom Đuričin, Ružicom Sokić i Velimirom Batom Živojinovićem. I njegov brat je takođe bio glumac, Slavko Simića.
Filmsku karijeru je započeo 1957. Posle toga je usledio niz televizijskih i filmskih uloga, a jedna od najpoznatijih mu je uloga Dimitrija Pantića u filmskom serijalu „Tesna koža“. Ostaće zapamćen i kao dirigent Herbert fon Karajan iz filmova „Druga Žikina dinastija“ i „Sulude godine“, kao i po ulogama u ostvarenjima „Diplomci“, „Vruć vetar“, „Laf u srcu“, „Davitelj protiv davitelja“, „Moljac“, „Ćao, inspektore“, „Majstor i Šampita“, „Vuk Karadžić“, „Vampiri su među nama“, „Sumnjivo lice“, „Sekula se opet ženi“, „Glava šećera“, „Vampiri su među nama“, „Otvorena vrata“, „Gore dole“, „Srećni ljudi“, „Lajanje na zvezde“, „Porodično blago“, „Ljubav, navika, panika“, „Agencija za SIS“ i drugim.
Poznat je i po tome što je sinhronizacijama crtanih filmova na srpski „pozajmljivao“ glas Dušku Dugoušku i tada izgovorio čuvenu rečenicu: “Šefe koji ti je vrag” – jednu od najpoznatijih rečenica iz crtanih filmova. Glas je pozajmio i Mikelanđelu i Sekaču u „Nindža kornjačama“, Megatronu, Blustriku i Čipu Čejsu u „Transformersima“, Gargamelu iz „Štrumpfova“, Mikiju Mausu i Šilji i mnogim drugim likovima.
Malo ko zna da se Simić četiri puta ženio i razvodio, a poslednje godine svog života navodno je proveo sa glumicom koja je 48 godina mlađa od njega.
„A treba se zaljubljivati. Psiholozi kažu da dođe trenutak kad čovek želi da promeni način svog života. Treba imati hrabrosti i smelosti i to uraditi. Ja to znam, naravno, iz prve ruke“, rekao je jednom prilikom glumac.
Mediji su godinama pisali da je Nikola imao ćerku Anu i unuke Isidoru i Saru.
Bratanac poznatog glumca jednom prilikom se osvrnuo na ove priče i rekao da one nisu istinite.
„Nikola nije imao ćerku ni unuke. Ana je ćerka njegove poslednje žene Snežane. On je bio dobar prema njoj, ali joj nije otac. Nikoli je u mladosti puklo slepo crevo, došlo je do sepse, to se tada zvalo tuberkuloza stomaka, a lečili su ga radijacijom, nakon čega je ostao sterilan i nije mogao da ima dece. Oni sve pokušavaju zbog nasledstva“, rekao je Nenad.
Početkom februara 2014. mu je, na Institutu za urologiju i nefrologiju, operisan rak prostate, a početkom juna je imao još jednu intervenciju – zbog komplikacija sa bešikom.
Preminuo je 9. novembra 2014. u Beogradu u 81. godini života. Komemoracija povodom smrti doajena srpskog glumišta održana je 14. novembra 2014. u Jugoslovenskom dramskom pozorištu na sceni „Ljuba Tadić“. Sahranjen je istog dana u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
BONUS VIDEO: TOP 5 domaćih glumaca koji su uspeli u inostranstvu