Blondi, Nirvana, Bitlsi, Erik Klapton i TLC samo su neki od muzičara koji su tokom karijere napisali neke od najtragičnijih pesama, a koje naizgled zvuče upravo suprotno.
Brojne popularne pesme naizgled govore o sreći te ih publika mahom sluša kako bi sebi podigla raspoloženje, ali pozadina tih pesama neretko je upravo suprotna. Hiljade pjesama govori o prekidima, kriminalu, predoziranju i strašnim događajima, a „Dnevnik.hr“ je odabrao pet pesama za koje ne biste pogodili šta ih je tačno inspirisalo.
Pesma “One Way Or Another” jedan je od najvećih hitova grupe Blondi, a još danas se smatra i jednom od najpozitivnijih pesama. Iako se čini kao priča o odlučnosti pevačice da postigne svoj cilj, zapravo se radi o njenom neugodnom iskustvu s bivšim dečkom. Naime, Debi Hari ispričala je jednom prilikom kako ju je bivši uhodio, a o svemu je odlučila da napiše pesmu. Pratio ju je u stopu te je istraživao svaki njen korak.
Nirvanin hit „Polly“ inspirisan je stvarnim događajem iz 1987. godine. Radi se o strašnom incidentu u Takomi kada je 14-godišnju devojku oteo muškarac dok se vraćala kući s koncerta. Odveo ju je u svoju kamp-prikolicu te ju je danima maltretirao. Srećom, uspela je da pobegne, a njega su uhapsili i strpali u zatvor. Nije se zvala Polly, a bend je promenio neno ime kako bi joj zaštitili identitet.
Hit pesma grupe TLC koju mnogi još danas pevuše i koja zvuči kao bezbrižan letni hit zapravo je priča o brojnim događajima, od kojih niti jedan nije pozitivan. Devojke iz grupe su pesmu napisale kao odgovor na događanja koja su u to vreme mučila društvo, od epidemije side to povećanja kriminala u urbanim područjima. Pesmom su pokušale da upozore mlade da budu pažljivi u životu i izbegavaju potencijalne opasnosti.
Obožavatelji su poslednjih desetak godina secirali do detalja svaku pesmu legendarne britanske četvorke, a jedna od njih posebno im je zapela za uho. Radi se o hitu Bitlsa „Hey Jude“, koji je trebalo da se zove „Hey Jules“, a posvećen je Džulijanu Lenonu. Džon Lenon je pesmu posvetio svom sinu kako bi mu dao do znanja da mu je stalo do njega. Inspiraciju je dobio tokom duge vožnje automobilom, a u to vreme su svetski mediji pisali kako ga je zanemario nakon što se zaljubio u Joko Ono. Pesma je njegov odgovor na celu situaciju.
Pesma koja je doživela nekoliko uspešnih obrada je svakako „American Pie“ Dona Meklena, a prepevala ju je i legendarna Madona. Autor se u pesmi osvrnuo na strašnu tragediju iz 1959. godine. Stih „dan kada je muzika umrla“ referira se na avionsku nesreću u kojoj su poginuli muzičari Budi Holi, Riči Valens i J.P. Ričardson. Osim te tragedije, pesma se osvrnula i na period u SAD-u i njihovo društvu nakon Drugog svetskog rata.
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare