Nepristrasnost, objektivnost, istinito izveštavanje... Postulati novinarstva, čini se, polako izumiru u Srbiji, a prethodnih meseci svedoci smo da u tom trendu "kolo vode" pojedina poznata medijska lica. Od botovanja za kompaniju Rio Tinto do otvorene podrške političarima na vlasti i SNS, ove voditeljke otišle su korak dalje u "zakopavanju" već dovedene do ruba medijske scene Srbije.
Vest da Jovana Joksimović, glavna i odgovorna urednica Tanjuga i voditeljka na televiziji K1, predaje na SNS akademiji mladih lidera, možda je iznenadila pojedine, ali je logičan nastavak njenih nedavnih poteza.
Kako je navedeno u saopštenju Stranke slobode i pravde, Joksimovićeva na akademiji mlade naprednjake podučava javnom nastupu i komunikaciji.
„U isto vreme firma ‘Majo public’, koja je u vlasništrvu Jovane Joksimović i Manje Grčić, dobija poslove na nameštenim tenderima od državnih firmi kao što su Srbijavoz, Dipos, Auto-moto savez Srbije, AMS Osiguranje, eUprava, Prirodnjački muzej, Telekom… Na ovom primeru se jasno vidi kako funkcioniše naprednjačka medijsko-kriminalna hobotnica koja se finansira parama građana, a osim obuke naprednjaka služi da promoviše Vučićev režim“, piše u saopštenju SSP.
Čini se da su mladi, „perspektivni“ i nesumnjivo ambiciozni mladi naprednjaci dobili šansu da uče od najbolje kako na najubedljiviji način javnosti predstaviti određene ideje i uviti ih u „oblandu“ nezavisnog izveštavanja.
Voditeljka, glavna i odgovorna urednica Tanjuga, vlasnica marketinške agencije koja dobija unosne biznise sa državnim firmama… Duga je lista poslova koje obavlja Jovana Joksimović, a nedavno smo bili svedoci još jednog – botovanje za iskopavanje litijuma na teritoriji Srbije, a sve da bi nas, kako je rekla, „konačno upoređivali sa Švajcarskom“.
„Eh, dakle, moja omiljena tema – litijum. Znate šta, ja mislim da ovaj projekat treba da se radi, ne zbog Rio Tinta i poverenja u Rio Tinto i korektnosti, nego baš zbog toga da bismo sa podizanjem tog životnog standarda, kada se bude napravio ceo taj lanac zbog jadarita, izaći iz te priče o tome da smo mi mala zemlja. Treba da počne malo da se priča o nama kao jednoj Srbiji koja liči na Švajcarsku, dosta više Slovenci“, rekla je Jovana Joksimović u svojoj emisiji na K1.
Na Instagram stranici „Eko straže“ stajalo je tada nekoliko „crtica“ o tome zbog čega je Jovanina otvorena podrška iskopavanju litijuma u jutarnjem programu bio pogrešan potez. Kako su naveli, kao novinarka nije trebalo da iznosi lični stav u emisijama, a istakli su i da je u pitanju licemerje jer bi Joksimovićeva „bila izolovana od svakodnevnih problema posledica devastacije životne sredine.“
Veza između Jovane Joksimović i države traje godinama, a nedavno je otkriveno i da je njena marketinška kompanija „Majo public“ (koju je osnovala sa svojom kumom Manjom Grčić) dobila dva posla od “Srbija voza” u periodu od dve nedelje.
Ovi poslovi, koji se odnose na odnose sa plasiranje informacija i kreiranje sadržaja na društvenim mrežama, vredni su više od 60.000 evra. Što se tiče prvog posla, usluge planiranja i distribucije informacija za javnost, odnosno PR strategije, on je dodeljen 3. jula. “Majo public” bila je jedina firma koja je dostavila ponudu, koja je iznosila 2,99 miliona dinara bez PDV-a. Sa porezom, to je tačno 3.585.600 dinara, odnosno oko 30.600 evra.
Drugi ugovor firmi Majo public dodeljen je dve nedelje kasnije, 17. jula. Tim ugovorom, “Srbija voz” im je dodelio posao održavanja društvenih mreža i izrade sadržaja. Vrednost posla je ista – 3.585.600 dinara, odnosno 30.600 evra, uključujući PDV.
Godine 2020. godine Jovana Joksimović je uslikana na večeri sa Tamarom Vučić i Natašom Vulin, suprugama predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tadašnjeg ministra odbrane Aleksandra Vulina. Tada je javnost burno reagovala, imajući u vidu da je to tog trenutka Joksimovićeva uživala status „hrabre i nezavisne novinarke“, a sve zbog intervjua koji je uradila sa tadašnjim premijerom Vučićem u januaru 2015. godine.
Tada mu je poručila „nemojte da vičete na mene“ kada je povisio ton nezadovoljan pitanjem. Tada je još uvek bila na televiziji “Pink”, a njen odgovor u javnosti je prihvaćen kao hrabar potez novinarke koja je bila “napadnuta” u sopstvenom studiju od strane državnog funkcionera.
Zbog fotografije sa njegovom suprugom pojedini korisnici Tvitera su počeli da sumnjaju u objektivnost pomenute novinarke, te je jedan deo javnosti navodio da postoji mogućnost da su njeni intervjui sa Aleksandrom Vučićem iscenirani kako bi se u javnosti stvorio privid da mu mediji nisu naklonjeni.
Vremenom su se ove sumnje pojačavale, naročito početkom 2022. godine, kada je, kao voditeljka ali i suvlasnica televizije K1 i Tanjuga, gosta Mlađana Đorđevića Joksimovićeva izbacila iz studija jer je pokušao da kritikuje Aleksandra Vučića.
Jovana Joksimović je svoju privrženost režimu „dozirala“ u javnosti, ali njena imenjakinja Jovana Jeremić godinama je otvoreno pokazuje. „Pinkova“ pulenka više puta je vodila intervje sa predsednikom, a gotovo svaki put mu je udeljivala komplemente, hvalila njegovu hrabrost, odlučnost… Tako smo u januaru 2023. godine imali priliku da čujemo i da predsednik ima „mu*a do poda“. Dok je ovo izgovarala, Jeremićeva je složila ponosan izraz lica, sigurna u svoje reči i zanemarujući činjenicu da psovke izgovara na televiziji sa nacionalnom frekvencijom.
U junu ove godine, nakon što je obavila građansku dužnost, Jovana je istakla da pruža podršku Vučiću.
„Očekujem apsolutnu pobedu Aleksandra Vučića, on je to zaslužio jer se kao lav borio u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, kada su nam sramno stavili žig da smo genocidan narod, a u tome su svim tim licemerima vrlo pomogle mnoge naše komšije, što je za svaku vrstu osude.“
Godinu dana ranije prisustvovala je skupu „Srbija nade“ i otvoreno pružila podršku Aleksandru Vučiću.
„Nemam rezervnu otadžbinu“, napisala je tada.
Voditeljka TV Prva, Marija Savić Stamenić, u jednoj od svojih emisija pre dve godine ugostila je Aleksandra Vučića, a tom prilikom jedan deo emisije bio je posvećen opoziciji. I dok je emitovan prilog gde je opozicionar Nebojša Zelenović pokušavao u Skupštini da izgovori neku kritiku na račun vlasti, u kadar je slučajno „upala“ Marija Savić Stamenić.
„Seci, seci…“, ponavljala je Savićeva, dodavši da nije planirala da taj snimak toliko dugo traje.
„Ne postoji pitanje kojim možete da ga iznenadite, da ga uhvatite nespremnog, da mu doskočite. Vešt, inteligentan i uvek veoma dobro pripremljen“, govorila je kasnije o Vučiću, u intervjuu za Telegraf.rs.
Dve godine pre „seckanja“ Zelenovića, slično je uradila i sa drugim predstavnicima opozicije. U jutarnjem programu ugostila je zamenika predsednika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića i poslanika SNS u Skupštini Srbije Vladimira Đukanovića. I u toj emisiji se „proslavila“, budući da je Stefanovića za 20-ak minuta prekinula čak 94 puta, što je verovatno rekord na našim televizijama.
Zanimljivo je i to da je samo dan kasnije Marija Savić Stamenić ugostila i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali njega nije prekidala.
Kasnije je Vučić na Instagramu podelio sliku sa 23-godišnjim sinom Danilom, ispod koje je pisalo:
„Roditelj sam koji je najviše laži o svojoj deci istrpeo, ali to šta su i šta rade mom Danilu, ničije dete u Srbiji nije doživelo. Naša zajednička poruka je da ćemo ih radom i poštenjem, a ne lažima i uvredama sve pobediti. Predaja nije opcija!“, napisao je Vučić u opisu fotografije.
Vučić je za ovu fotografiju dobio nešto više od 9.500 lajkova, a među onima kojima se svidela objava i pomenuti tekst bila je i Marija Savić Stamenić.
Početkom maja ove godine, na dan kada je izabrana nova vlada, na RTS gost je bio, očekivano, predsednik zemlje Aleksandar Vučić. Iako bi logično bilo očekivati Miloša Vučevića, predsednika vlade, to se nije desilo već smo imali priliku da u Dnevniku 2 Vučića slušamo punih 27 minuta. Govorio je predsednik o „najlepšem nacionalnom stadionu u Evropi“ koji ćemo imati baš mi, podsetio nas je da je veliki broj investicija inicirao on lično, a onda je pomenuo i posetu kineskog predsednika Sija Đinpinga.
I dok su gledaoci javnog servisa očekivali da voditeljka Milica Nedić barem u nekom trenutku prekine predsednika i postavi mu pitanja o novoj vladi (kako to da su se u njoj našli i Vulin i Popović iako su na američkoj crnoj listi, primera radi), od nje smo čuli: „Zašto je Kina toliko važna?“
Kasnije tokom razgovora, kada je Vučić govorio o predstojećoj rezoluciji Ujedinjenih nacija o Srebrenici, Milica Nedić je konstatovala:
„Svedoci smo velikih pritisaka, a protiv prava, pravde i istine…“
Tako je javni servis po ko zna koji put poslužio kao platforma na kojoj predsednik ima priliku da ispriča sve što je zamislio, a novinar sedi, sluša, klima glavom i dobaci po koju – čisto da bi se gledaoci podsetili da Vučić ne priča sam sa sobom.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare