Radio-televizija Srbije juče se oglasila saopštenjem u kojem je navela da postoji problem sa agencijama koje zastupaju pojedine muzičke autore, a sada je stiglo saopštenje jedne od njih u kojoj se tvrdi da je problem druge vrste.
U saopštenju RTS stoji sledeće:
„Radio-televizija Srbije obaveštava javnost da su popularni muzički kanali RTS na platformi Jutjub ugrožen osporavanjima agencija koje zastupaju pojedine muzičke autore.
Uprkos njihovim pokušajima ucene naši zvanični kanali na ovoj platformi, koji imaju višemilionske preglede su i dalje u funkciji.
Ove agencije koje pokušavaju da naplate neosnovano visoke iznose naknada za autore koje zastupaju, ignorišući realne finansijske prihode ovih kanala i činjenicu da se najveći obim autorskih prava za dela autora koje zastupaju reguliše preko Organizacije muzičkih autora Srbije-SOKOJ.
RTS je radi celovitog regulisanja autorskih prava muzičkih autora zaključio veliki broj ugovora sa autorima i interpretatorima i njihovim naslednicima, kao i sa ovim agencijama, što podrazumeva primenu internog akta o isplati 30% od neto prihoda autorima i 20% interpretatorima za sve oblike iskorišćavanja njihovih ostvarenja na platformi Jutjub i drugim digitalnim platformama koji nisu regulisani preko SOKOJ-a i drugih kolektivnih organizacija.
RTS neće i ne sme da isplaćuje proizvoljne i neosnovane iznose zastupnicima autora i interpretatora, posebno imajući u vidu da postoji opravdana sumnja da sve naknade koje su do sada uplaćene agenciji … nisu isplaćene autorima koje zastupaju.
RTS će u sudskom postupku zaštiti svoje interese, a u krivičnom postupku agenciju …. onemogućiti da neovlašćeno postavlja audio sadržaje iz naših programa na digitalne muzičke platforme.
Pozivamo sve autore i interpretatore koji su zaključili ugovore sa agencijama … i … da zaključe direktne ugovore sa Radio-televizijom Srbije, kojima bi njihova prava bila u potpunosti regulisana.
U suprotnom, RTS neće moći da postavlja muzičke sadržaje sa njihovim delima na digitalne platforme, zbog čega će najveću štetu pretrpeti autori, interpretatori i šira javnost.“
Danas je jedna od agencija pod nazivom Connect Network redakciji Nova.rs dostavila saopštenje u kojem se RTS optužuje za dugogodišnje neisplaćivanje novca autorima.
„Povodom neistina i insinuacija izrečenih u RTS Jutarnjem programu 28. februara 2024. godine od strane direktora PGP RTS Vladimira Graića, Nikole Vilotića, direktora OFPS i Natalije Cajić predstavnika Jugotona za Srbiju, Connect Network kao firma od časti i ugleda želi da javnost izvesti o sledećem:
Poslovna saradnja između RTS i Connect Network kao jednog od najvećih muzičkih pablišera partnerskim ugovorom definisana je u nadi sa naše strane da smo obezbedili sponu između autora i Javnog servisa u cilju stvaranja pravičnog sistema eksploatacije i naplate autorskih prava na sinhronizovanim delima na YouTube kanima RTS.
Dve godine sastanaka, stručnog savetovanja RTS zaposlenih, pokušavanja pronalaženja rešenja oko decenijske besplatne upotrebe autorskih dela na uredno monetizovanim kanalima RTS i to bez ijedne dozvole autora eskaliralo je neistinama.
Kako bi se isplatile autorske naknade za protekli period i ušlo u legalne i pravne tokove koriščenja muzičkih dela od čega bi kako autori tako i Republika Srbija i svi građani imali korist sačinjen je Aneks 3 po kojem bi se od prethodnog agregatora RTS-a bugarskog KVZ Digital zatražila analitika ostvarenih prihoda u periodu do 2019. godine.
Na osnovu analitičkih pokazatelja odredio bi se pravičan iznos tj obračun koji bi bio formiran na osnovu udela svih autora koje zastupa Connect Network u ostvarenoj dobiti od YouTube isključivo na video sadržaju na kome se nalaze dela autora i po SOKOJ procentualnoj raspodeli. Ovaj proces definisan je Aneksom 3 i za potrebe izvršenja opisanih aktivnosti planirano je formiranje komisije od 3 člana koju bi činili po jedan član Connect Network i RTS i treće lice odnosno predstavnik sadašnjeg agregatora RTS turskog Videomite.
Ovaj aneks 3 (kao i prethodna dva) sa rokom završetka opisanih radnji do 31. decembra 2023. nikada nije sproveden u delo iz razloga poznatih samo i isključivo RTS-u iako su na sopstvenu inicijativu dobili mišljenje Zorice Gulas, predstavnika Zavoda za intelektualnu svojinu vezano za pitanje oko definicije sinhronizacije na muzičkim delima.
Takođe, od prethodnog agregatora KVZ Music RTS nikada nije zvanično niti nezvanično zatražio analitiku koju je po aneksu ugovora bio dužan da zatraži i obezbedi. Prolongiranje u težnji da će doći do izmene i dopune Zakona o autorskom i srodnim pravima, nestručnost kadrova, kao i pretnje Viber porukama izrečene od pojedinih rukovodećih ljudi RTS-a nisu stimulativan pokazatelj da javni sektor želi rešenje ovog problema.
Postavlja se pitanje zbog čega se RTS ovako poneo prema svom iskrenom poslovnom partneru kojeg ima u Connect Network-u? Da li zbog brojnih videa sa hiljadama dolara ostvarenim profitom od kojeg se autorima kao naknada obračunava nekoliko dolara? Da li zbog navike iz prošlosti da su sinhronizovana dela besplatna za javni servis? Pitanja je mnogo.
Zarad boljeg razumevanja trenutne situacije zamislite samo kako je naslednicima slavnih autora poput Budimira Jovanovića, Aleksandra Koraća, Dragiše Nedovića i drugih aktivnih autora kao npr Aleksandar Milić Mili koji je za svoj plodonosan višedecenijski autorski rad po obračunu RTS dobio 0 (nula dinara). To bi značilo da Cecinih pesama kao i brojnih drugih koje je ovaj autor radio zapravo nikada nisu bili postavljani na YouTube od strane RTS.
Zamolili bismo takođe direktora Graića da nam objasni kako je moguće po važećem Zakonu o autorskom i srodnim pravima PGP otprema muzički sadržaj bez autorskih dozvola, ili da prikaže javnosti autorske ugovore za činjenje dela dostupnim.
Connect Network kao ozbiljna firma i zastupnik autora iako pred nadležnim sudom vodi sporove protiv RTS i Jugoton Croatia Records, kako stvari stoje novog saveznika javnog servisa u cilju pronalaženja „rešenja za neplaćanje autora i interpretatora“ javnosti stoji sa svim potrebnim dokazima i dokumentacijom kako u cilju obaveštavanja javnog mnjenja tako i poštovanja zakona Republike Srbije.“
Firma Connect Network je osnovana 2020. godine. Kako piše na njihovom zvaničnom sajtu, bave se zaštitom autorskih prava kompozitora, tekstopisaca i aranžera na prostoru Balkana. Trenutno štite katalog sa preko 50 000 pesama.
Takođe, firma se bavi digitalnim publishing-om, postavljanjem sadržaja, ažuriranjem i kompletnom administracijom Youtube kanala.
Trenutno administriraju kanale izvođača poput Šabana Šaulića, Mileta Kitića, AmiG Show, Lazo Pajčina, Tome Zdravkovića i mnogih drugih, a među autorima čija prava štite su, između ostalih, i Aleksandar Milić Mili, Dobrivoje Doca Ivanković, Rade Vučković, Steva Simeunović, Goran Ratković Rale, Husa Bit Strit, Toma Zdravković…
BONUS VIDEO: ProGlas podneo prigovor RTS zbog nekvalitetnog izveštavanja