Foto: EPA/MIKE NELSON, EPA-EFE/JUSTIN LANE

Mnoge javne ličnosti poput Ketrin Zite Džons, Dženifer Lopez i Kendal Džener su javno govorile o svojim psihičkim poremećajima sa kojima su se susrele i šta su uradile povodom toga kako bi pomogle sebi. Šta je sa običnim svetom koji ne zna kako da se obrati za pomoć, a vapaj je sve jači?

Neke od poznatih zvezda su imale ozbiljne probleme koji su se izdvojili kao primeri prevencije i ranog prepoznavanja kako bi se sprečio fatalan ishod.

Ketrin Zita Džons ima ozbiljne probleme, koje očigledno dobro sakriva od javosti. Njen portparol je potvrdio da se nedavno prijavila u psihijatrijsku ustanovu na lečenje od bipolarnog
poremećaja.

Foto: EPA-EFE/NINA PROMMER

Tamo je provela pet dana mediji izveštavaju da je bolest uzela pod svoje zbog jakog stresa zbog bolesti muža Majkla Daglasa, ima i onih koji su “premotali film” i setili se Ketrininih epizoda koje su počele pre negošto je Majklu i postavljena dijagnoza raka grla.

Foto: EPA/JUSTIN LANE

Ispovest Bijonse : „Počelo je sve da bude tako zamućeno nisam mogla ni da kažem koji je dan ili u kom sam gradu. Sedela bih tamo na ceremonijama i oni bi mi dodeljivali nagrade i samo sam razmišljala o sledećem nastupu. Moja majka je bila vrlo uporna i stalno je govorila da moram da se brinem o svom mentalnom zdravlju.“

Nađalost tragična priča pevača čuvene grupe Linkin park je otišla korak dalje koja se završila fatalnim ishodom.

Pevač grupe Linkinpark Čester Benington, izvršio je samoubistvo u 41-oj godini života u svojoj kući u Los Anđelesu, a njegovo telo pronađeno je danas nešto pre devet časova ujutru po
lokalnom vremenu.

Pevač se godinama mučio sa zloupotrebom droge i alkohola, a u prošlosti je u više navrata rekao da je razmišljao o samoubistvu, jer ga je kao dečaka zlostavljao stariji
muškarac.

Za Nova.rs odgovarala je na pitanja o prevenciji Maja Milačić Geštalt psihoteraputom pod supervizijom

Maja Milačić Foto: Privatna arhiva

Zašto je na javnoj sceni toliko zastupljena ankcioznost, depresija i neki od tipova bipolarnih poremećaja? Da li mi to više primećujemo jer su to javne ličnosti koje govore
o tome javno?

„Možda i nisu toliko zastupljenije na javnoj sceni, koliko se unazad par godina, pojavio trend da sve više njih govori o svojim unutrašnjim borbama (i hvala im na tome). Nezahvalno je bilo koju kliničku sliku pripisati nekome jer se bavi određenim poslom., Svako od nasi ima drugačije životno iskustvo i organizaciju ličnosti koji formiraju naš odgovor na okruženje i životne
situacije pa tako ne možemo ovo izreći kao pravilo.

Istina je da su javne ličnosti uglavnom “pod lupom”, izloženi proceni, hvali, kritici. Pomislite na sebe kad vam nije dan, kada vam je psihički loše – najradije biste se zavukli pod ćebe, a onda takvi morate da izdržite sva svetla reflektora uperena u sebe! Ta industrija melje u svom širenju i trpljenju svakakvih sadržaja, pa je gotovo neizostavno da, ukoliko ste deo iste, zapitate “čemu sve ovo”, “da li ovo ima smisla”, “ko sam zapravo ja?”.

Ukoliko niste svesni da vam je pomoć potrebna, već različitim psihoaktivnim supstancama pokušavate da isključite okruženje ili prizovete početni entuzijazam ili kako biste mogli da izgurate pojavljivanje u javnosti, onda se problem sve više produbljuje.

Neke od javnih ličnosti su na vreme potražile pomoć i sprečile fatalan ishod, Prvi primer je Ketrin Zita Džons koja je odmah potražila pomoć, kako pomoći onima koji to ne traže i kako im
pomoći?

Poznat je stav da ne možemo pomoći onima koji pomoć ne traže i ne misle da im je potrebna. Ukoliko imate kapacitet – strpljenje jasne zdrave granice i iskrenu potrebu, jednostavno budite tu.
Ako je u pitanju osoba do koje vam je stalo, mada nije lako, pokušajte da ne uđete u zamkuosuđivanja, savetovanja iz brige ili ljutnje, već pružite osobi ono što ona trenutno nema u sebi –
toplinu, razumevanje, strpljenje i poverenje da će naći način da se izbori sa svojim problemom.

Ponavljam, u onoj meri koja vas ne ugrožava i ne povređuje.

Prevencija kod javnih ličnosti se čini lakšom jer su u mogućnosti da plate, neki od njih sve rade da bi im bilo bolje, a kada govorimo o običnom svetu koliko je njima teže ukoliko nemaju novca da sebi pomognu? Kako sebi mogu pomoći i kome da se obrate?

„Drago mi je da ste postavili ovo pitanje, jer odnedavno smo u organizacija u kojoj radim pokrenuli kampanju “Nisam problem, imam problem” koja upravo naglašava važnost vođenja
brige o mentalnom zdravlju i toga da podrška bude u što većoj meri svima dostupna.

Nisam Problem Imam Problem

Trenutno, za mnoge je psihoterapija luksuz koji ne mogu da priušte i bilo bi korisno kreirati sistem koji psihoterapiju čini dostupnijom većini.

Svakako, postoje savetovališta u okviru domova zdravlja, centara za socijalni rad kao i veliki broj nevladinih organizacija u svoje usluge uključuju i ove savetodavno-terapijske.“

U slučaju frontmena Linkin park grupe fatalni ishod je bio neočekivan, ali s obzirom da je bio sklon piću i drogi, koliko mu je to dodatno doprinelo, ako je možda imao neki poremećaj?

Samoubistvo nikad nije “očekivani ishod”. Besmisao i ambis u koji neka osoba svakodnevno gleda nije drugima vidljiv ni razumljiv, osim ako osoba sama ne govori o tome. Svakako ukoliko osoba ima kliničku sliku, uzima lekove i na to doda i opijate, ne moram da vam naglašavam rizike i opasnost od toga da dignu ruku na sebe.

Kome se obratiti kada nastupe depresivne epizode, anksioznost, kako bismo pomogli i ličnostima sa javne scene, jer ne znamo da li je reč o labilnim osobama, ili je pritisak toliko
veliki od strane javnosti da pucaju pod njih i to se zavšava fatalnim ishodom.

„Odlazak psihijatru, psihoterapeutu je najbolji put ka tome da osobi bude bolje. Međutim, ako nemamo podržavajuće okruženje, najpre najbliže, a onda i društvo u celini, oporavak ide sporije.

Podrška, kontakt sa drugima koji nas razumeju i vole, za koje znamo da su uz nas dok oluja traje su ono što leči više od svih terapija, svakoga od nas.

Što pre osvestimo da smo kao društvo, kroz vrednosti koje negujemo i plasiramo odgovorni za svakog pojedinca, da zajedno gradimo negujuće okruženje za sve nas, brinući najpre o sebi i svojim bližnjima, a potom imajući svest o širem okruženju, učinićemo mnogo jedni za druge.

Bonus video:

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.