Brojni muzičari su se od davne 1961. godine predstavili na nacionalnom takmičenju za odabir pesme koja će otići na Evroviziju, u nadi da će trijumfovati, ali to nisu uspeli. Ipak, mnoge numere koje tada svojevremeno nisu uspele da se plasiraju na najveće muzičko takmičenje u Evropi postale su vanvremenski hitovi, koje i danas pevaju gotovo sve generacije.
Ovo nacionalno takmičenje kroz godine je menjalo svoj naziv, te se u početku zvalo Jugovizija, zatim Beovizija, a danas nosi naziv Pesma za Evroviziju.
Svi znaju hitove Lepe Brene – „Sitnije, Cile, sitnije“ iz 1983. godine, koju su pisali Kornelije Kovač i Marina Tucaković i „Miki, Mićo“ iz 1986. Upravo ove dve pesme postale su popularne nakon takmičenja za odlazak na Evroviziju, ali od toga nije bilo ništa. Prvi put je pobedila numera „Džuli“ Danijela Popovića, dok je 1986. Jugoslaviju na takmičenju u Evropi predstavljala Doris Dragović sa pesmom „Željo moja“.
Ove Brenine pesme i danas su hitovi i često se mogu čuti na raznim proslavama.
„Da ne bude zabune: ta ‘Džuli’ nije loša, ali to uopšte nije jugoslovenska pesma, to sa ovim narodom nema nikakve veze. Čista laž o nama“, rekla je tada Brena.
Jedna od naših najlepših pop pesama iz 80-ih godina prošlog veka je, po mnogima “Rudi” Dragane Šarić, poznatije po umetničkom imenu Bebi Dol. Ona je sa pesmom „Rudi“ učestvovala po prvi put na tadašnjoj Jugoviziji u Novom Sadu, a ova pesma je zauzela šesto mesto. Po mnogima, njena kompozicija je bila najbolja i najmodernija te večeri, a tome u prilog govori i to da se ona još uvek sluša. Bebi Dol je kasnije uspela da dođe do evrovizijske bine sa pesmom „Brazil“.
„Dženi, probudilo nas more“, jedini su od najpoznatijih stihova Olivera Dragojevića, a upravo sa njima se predstavio na Jugoviziji 1988. godine. Završio je takmičenje na drugom mestu, ali to nije umanjilo popularnost ove pesme.
„Gdje Dunav ljubi nebo“ Josipe Lisac i „Samo jedan dan“ Masima Savića takođe su numere koje su ugledale svetlost dana na ovom takmičenju. Međutim, tada se nisu dovoljno svidele publici. Ipak, situacija se promenila, a jasno je da ove pesme obožavaju mnogi i na redovnom su repertoaru domaćih radio stanica.
I Beovizija je iznedrila pesme koje svakodnevno čujemo, a potpuno smo zaboravili da su bile predviđene da predstavljaju našu zemlju na Evroviziji, ali nisu uspele.
Tako je 2003. godine Željko Samardžić otpevao svoj hit „Ja te volim više“, možda mnogima poznatiji kao po stihovima „9000 metara na nebu“. Željko je zauzeo treće mesto po broju glasova. Te godine pobedio je Toše Proeski sa pesmom „Čija si“, a jedna od kandidata bila je i Ana Nikolić koja se predstavila pesmom „Januar“.
To nije bio jedini put da se ona pojavila na ovom takmičenju sa vanvremenskim hitom. Čuvena pesma „Romale, romali“ osvojila je publiku na Beoviziji, ali ipak nije otišla na Evroviziju. Iste godine favoriti su bili Flamingosi sa pesmom „Ludi letnji ples“, sa kojom su odneli pobedu na Beoviziji, ali svi se sećaju situacije sa ovom grupom i sastavom No Name iz Crne Gore.
Između njih se biralo ko će biti predstavnik Srbije i Crne Gore na Evroviziji, ali članovi crnogorskog žirija nisu dali niti jedan glas numeri „Ludi letnji ples“, te su na kraju No Name i pesma „Zauvijek moja“ otišli na takmičenje.
Godine 2008. hit je postala pesma „Beli jablan“ koji su pevali Aleksa Jelić i Ana Šrajdohar, a to je ostao i dan danas.
I u poslednje vreme bilo je pesama koje su se istakle na ovom takmičenju, ali nisu uspele da obezbede pobedu na istom. Tako su pesma Sare Jo „Muškarčina“ i Angellinina numera „Origami“ i godinu dana kasnije veoma slušane i imaju potencijal da budu hitovi poput nekih ranije navedenih. Dve mlade pevačice takmičile su se na Pesmi za Evroviziju prošle godine kada je pobedila Konstrakta.
BONUS VIDEO: Angellina: Moja pesma za Beoviziju je svetska, biće veliki hit