Aleksandar Banjac i Nenad Knezevic Knez
Aleksandar Banjac i Nenad Knežević Knez Foto:Youtube/Aleksandar-Banjac/Nemanja Jovanović/Nova.rs

Srpska estrada potresla se nakon tužne vesti da je juče iznenada u 45. godini preminuo poznati klavijaturista, kompozitor i aranžer Aleksandar Banjac. Mnogima koji su imali prilike da se druže i sarađuju sa čuvenim muzičarem, značilo je da sednu i porazgovaraju s njim jer su se posle toga uvek osećali bolje. Jedan od njih je i pevač Nenad Knežević, poznatiji kao Knez, koji je, kako kaže, bio blizak sa Banjcem preko 25 godina.

On je teško primio saznanje da ga više nema, a u razgovoru za Nova.rs kaže da nije mogao da spava celu noć.

„Jako me je potresla ova vest o smrti dragog Bakija. Nisam spavao celu noć, zaspao sam jutros oko 5.30. Pre svega, otišao prerano, a to kakav je bio čovek svi mi jako dobro znamo, pogotovo ljudi koji su usko sarađivali s njim. Bio je predobar, takve duše se retko rađaju. Uvek je bio pun razumevanja, vredan, predan tome što radi, a na sve to je sa toliko strasti svirao i aranžirao. Muziku je ceo život obožavao“, priča Knez, te dodaje:

Aleksandar Banjac
Aleksandar Banjac. Foto: Youtube/Aleksandar Banjac

„Reči su male, a osećanja su velika. Nažalost su tužna ta osećanja. Užasnut sam činjenicom da nas sve više kolega napušta ovih dana, i to baš dobrih ljudi“, rekao je Knez, a potom se osvrnuo na njihovo druženje i saradnju.

„Upoznali smo se, čini mi se 1995. ili 1996. godine na budvanskom festivalu na „Pjesmi Mediterana“. Imali smo prilike da se družimo mimo muzike, a poslednja saradnja je bila na mojoj pesmi ‘Danas ja, sutra ti’, koju sam objavio pre dve i po godine. Bajo je radio aranžman. Imali smo planove za mnoge stvari, ali nažalost nismo ih ostvarili jer je otišao prerano i sve se tužno završilo. Jako mi je teško“, zaključio je Knežević.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Knez (@kneznenad)

Podsetimo, Banjac je rođen 22. decembra 1976. godine u Ćupriji. Veliki talenat i interesovanje za klavijature je iskazao u osnovnoj školi zarađujući svoj muzički dinar već sa 12 godina. Srednju muzičku školu „“Isidor Bajić“ završio je u Novom Sadu gde odlučuje da upiše Akademiju umetnosti, muzički odsek Kompozicije u klasi Milana Mihajlovića i Slavka Šuklara. Bio je član „Vojvođanskog omladinskog orkestra“ kao i „Big Band-a RTV Novi Sad“. Sarađivao je sa Majklom Kerstingom iz Nemačke, kao i sa mađarskim bluz gitaristom Laslom Atilom.

PROČITAJTE JOŠ

U prvoj polovini devedesetih bio je član sastava „Revir“, potom od 1996. klavijaturista veoma uspešnog novosadskog fank/r&b benda „Colibri“ sa kojim je obišao celu zemlju. Nekoliko godina bio je stalni član grupe Tanje Jovićević – „Oktobar 1864“.

Kao studijski muzičar, klavijaturista/ aranžer svirao je na preko 40 albuma pop muzike (Goca Tržan, Tanja Banjanin, Xenia, Elvis J.Kurtović…), a sarađivao je i sa Zdravkom Čolićem, Vladom Georgievim, Aleksandom Radović, Jelenom Tomašević…

Muzička izdanja na kojima je imao zapaženo učešće, bilo kao instrumentalista ili kompozitor/aranžer su Partenon / Revir – nezavisno izdanje (1994), Kasandrin Glas – Metropolis (1996), II / Revir – PGP (1997), Balkanopolis – nezavisno izdanje (1999), Akos – Gemany (2000), Aleksandar Dujin / Smooth – Radio 021 (2000). Banjac je bio klavijaturista prefinjenog osećaja za atmosferu, zvučnu sliku, koji odlično vlada mnogim muzičkim stilovima.

Muzički uticaji koji su ostavili traga na njega su Quincy Jones, Dave Grusin, Steve Wonder, Chick Corea, Michael Camillo.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar