Jelena Karleuša je prethodnih nekoliko meseci nastupala po trgovima širom Srbije, uprkos tome što su se u mnogim gradovima protivili njenom koncertu, kako zbog samog muzičkog stila, tako i zbog vrtoglavih suma koje su izdvojene iz gradskih budžeta.
Poslednji u nizu nastupa koji je održala jeste u Kraljevu, uprkos tome što se dan pre koncerta ovde dogodila nezapamćena tragedija, kada je pet osoba izgubilo živote, od kojih je troje dece.
Međutim, na portalu javnih nabavki nije navedeno koliko košta nastup Jelena Karleuše, a na to pitanje za N1 ne odgovaraju ni iz same opštine. Isto je prošao i Lokalni front.
„Služeći se manirom ministra Momirovića, možemo reći da taj iznos od četri miliona i 200.000 dinara iz gradskog budžeta se pretvara u nekih 380.000 komada jaja ili 190.000 nutritivno bogatih obroka“, kaže Vladimir Marović iz Lokalnog fronta.
S obzirom na to da je poznato da je za prethodne koncerte bila plaćena između 40.000 i 50.000 evra, pretpostavlja se da je sličnu sumu dobila i od Kraljevčana.
Prethodno je nastup imala u Kikindi na tradicionalnoj proslavi „Dani ludaje“. Međutim, neposredno nakon što je objavljeno da je ona specijalan muzički gost, građani Kikinde su organizovali potpisivanje peticije za zabranu i otkazivanje koncerta.
Ipak, glavni problem nije bio novac, već Karleušina muzika koju su ocenili kao „kič i šund“.
„Ovom peticijom Kikinđani poručuju lokalnoj kabadahijskoj upravi da ne žele Jelenu Karleušu, predstavnicu šunda, kiča i neukusa u zamenu za sve kulturne institucije koje su uništili u poslednjih par godina i ne nameravaju da sa istim stanu. Borimo da naš lep i umoran grad ponovo bude grad kulture na koji smo bili ponosni“, rekao je za Danas organizator peticije Igor Grandić, odbornik u Skupštini Grada Kikinde i poverenik pokreta slobodnih građana za Kikindu.
Nije zanemarljiva ni cifra od 50.000 evra koju je Karleuša navodno dobila od ovog grada, a koja takođe nije zvanično potvrđena.
Početkom meseca, Mreža građana Srbije saopštila je da je pokrenula peticiju za zabranu koncerta Jelene Karleuše koji je održan povodom Dana grada, 1. septembra, na gradskom trgu u Subotici.
Kako se tada saznalo, pevačica je za ovaj nastup dobila 4,8 miliona dinara, odnosno nešto više od 40.000 evra. Brojni građani Subotice besni su zbog ove odluke, dodavajući da se novac mogao utrošiti i na pomoć đacima, rehabilitaciju dece sa posebnim potrebama, personalne asistentne, za lečenje i udomljavanje pasa lutalica kao i na neke kulturne sadržaje.
Ista situacija dogodila se i u Somboru, od koga je Karleuša dobila istu sumu novca. Kako je tada preneo portal soinfo.org, javna nabavka je obavljena kroz pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva.
Građani su i ovde pokušali da se kroz peticije izbore da „4,8 miliona dinara ode na udžbenike za osnovce odnosno školski pribor kao i na veće stipendije za talentovanu decu…“
Međutim, i ova peticija osim iskazivanja bunta i nezadovoljstva nije proizvela ništa više.
Nešto „jeftinije“ su prošli građani Šapca, kojima je „samo“ 30.000 evra iz gradskog budžeta otišlo u ruke Jelene Karleuše. Javnu nabavku, kroz pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, izvršila je Turistička organizacija Šapca, kao što je to bio slučaj i u prethodna dva navedena grada.
Osim vrtoglavih suma, mnogi su ukazuju i na to da gradske vlasti ne prikazuju transparentno kako troše novac iz gradskog budžeta. Tako nije poznato koliko je zaradila za koncert u Rumi, ali sudeći po podacima iz ostalih gradova, pretpostavlja se da je ta cena oko 40.000 evra.
Lokalni požarevački mediji prenose da je od njihovog grada dobila više od 50.000 evra za koncert koji je čitav sat kasnio, a potom trajao svega sat i po vremena.
Zanimljivo je i da je koncert održala povodom Ivandanjskog vašara, iako do sada koncerti nisu bili praksa.
Prostom računicom dolazimo do cifre od oko 300.000 evra, odnosno 3,5 miliona dinara, koliko je Karleuša zaradila od ovih sedam koncerata. Uprkos zahtevima građana, ni u jednom od ovih gradova koncert nije otkazan, niti se o tome pregovaralo, a novac nije preusmeren uprkos tome što je reč o dugogodišnjim lokalnim problemima.
Podsetimo, Jelena Karleuša je već duži period otvoreni pristalica predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke, koje je ranije žestoko napadala. Ona je i u predizbornoj kampanji botovala za SNS, gostovala je sa Vučićem na TV Hepi i javno ga hvalila, kao i Gorana Vesića, s kojim se pojavila na bizarnom kontramitingu u maju prošle godine. Ona je javno napadala i kolege koje su govorile protiv Vučića, kao što su Milan Topalović Topalko i Severina Vučković.
I dok pre ovog savezništva nije pevala na trgovima na račun građana Srbije, koji to hteli ne hteli plaćaju iz budžeta odlukom vlasti, samozvana diva ove godine hvali se rekordnim brojem posetilaca na pomenutim koncertima. Jedino rekordnu zaradu ne pominje.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare