Artan Lili Foto: Promo/Romana Slačala

Ukoliko sebe smatrate zaljubljenikom u rokenrol i njegove modele, da li ste nekada razmišljali na temu šta ta muzika danas znači, koliko se promenila i šta znači biti – rokenrol? Do pre samo par decenije odgovor na ta pitanja, složićete se bio je mnogo jednostavniji. Jasnije su bile granice, znali ste kome da se obrate i gde da tražite muziku koju želite. Danas, kada su granice definitivno izbrisane i kada smo zasuti muzikom sa svih strana sajber brzinom, teško je izabrati kvalitetan sadržaj a kamoli baviti se definisanjem samog pojma. U takvoj muzičkoj kakofoniji i on se (jadan) izgubio. Svi neki osnovni postulati vezani za izgled, zvuk i percepciju rokenrola su ili poljuljani ili nestali. Upravo je takav splet okolnosti naveo grupu Artan Lili, odnosno njenog frontmena Bojana Slačalu, da sva ta nepisana pravila redefiniše kroz tekst aktuelnog singla „Rokenrol posle rokenrola“ i sa Zoranom Kostićem Canetom iz benda Partibrejkers, snimi ultimativan radijski hit.

Jedna od fraza koje su se odomaćile jeste „on živi rokenrol“. Šta bi to, u tvom slučaju, značilo?

„Rokenrol je pasija. To je situacija kad pomislite na bend, svirku, binu, scenu i adrenalin odmah poludi. Želeo sam kao mali da mi svaki trenutak bude takav i za to sam se izborio velikim radom i odricanjem. Rokenrol je najjači dop i mogu slobodno da kažem da sam žrtvovao mnogo zbog takvog stila života. Sekundu se ne kajem, štaviše…“

PROČITAJTE JOŠ

Da li je ovo sada, neko drugo/novo, vreme donelo i neki novi(ji) rokenrol?

„U svojoj osnovi rokenrol je dur, nije mol. Dakle veselica u slavu života. OK su teške, tužne pesme, ali inicijalni impuls je sreća. Divljanje uz adekvatan bit, harmoniju raspoloženja i tekstualno buntovništvo. To ne treba zaboraviti nikad. Kad kažem rokenrol, ne mislim samo na gitarsku muziku već i sve savremene pravce koji imaju svoje korene u rokenrolu. Tako se nastavlja ta priča o divljoj i razuzdanoj energiji muzike. Naravno, kao i u svakoj grani umetnosti, mora da postoji kritički osvrt autora, bilo da su muzika ili tekst u pitanju. Oštrica ne sme da otupi nikad. To je poenta ove priče.“

Tvoji tekstovi, bez obzira za koji od tvoja dva benda, se oslanjaju na stil nekoliko autora Koja-Cane-Kebra… Da li sam nekog izostavio?

„Slobodno dodaj i duo Štulić – Mladenović. Svi su oni obrnuli igricu više puta. Jasni u nameri, konkretni i dorečeni. Ostvareni. Svaki na svoj način, objasnili su mi tajne života i učestvovali u kreiranju sopstvenih sudova i stavova o životu. Identično kao i neki strani majstori lirike poput Lou Reeda ili Morrisseyja… mnogo je primera. Meni lično prija poetika margine. Zabluda je misliti da takvi sadržaji ne zaslužuju da budu hit. To je greška mnogih mladih muzičara kod nas koji žele da postanu autori. Jer činjenice govore u prilog priči da nema velikog benda bez velikog hita. Dakle, rođaci, bez velikih pesama se put završava brzo.“

Saradnja sa Canetom i to bas u ovoj pesmi je pun pogodak. Reci nam kako je reagovao na tvoj poziv na saradnju?

„Evo ovako, da bi vam uopšte palo na pamet da se odvažite i nekom ponudite saradnju, prvo morate da imate dobru pesmu. To je osnova i temelj na kome počiva sve iznad. Ne bih imao hrabrosti pozvati bilo koga na saradnju bez da imam gotovu pesmu, a to znači i muziku i tekst, jer bi u suprotnom bilo kao da nekog zovete u goste a kažete mu da ponese piće. Ne ide to tako. Uglavnom, ostatak akcije, aranžman, produkcija i video spot se urade mnogo lakše, kad sve legne u samom startu. Tako je bilo i sa Canetom. To su trenuci za pamćenje. Za ceo život. Jedinstvo oko zajedničke ideje da se uradi nešto za sva vremena je mnogo jak osećaj.“

Grupa Artan Lili postoji skoro deset godina. Koje su to bile kljucne tačke u dosadašnjem radu benda?

„Meni je svaki korak važan. E sad, tu imate pikove koji se pojave sa najuspešnijim pesmama, hitovima. To je ono po čemu vas znaju. Sve ostalo su esencijalne stvari – kad vam ne ide, kad padnete, pa se ponovo dižete. To je draž bavljenja ovim poslom i za sve nas su pravila ista, oduvek.“

Inicijalna ideja, na početka rada benda, je bila da se izražavaš kroz tekstove u ženskom rodu. Na „mala vrata“ u bend je iz drugog u prvi kročila Romana. Ona je sad super rokenroler! A šta je sa idejom sa početka?

„Nema tu mnogo promena, iste ideje su prisutne svo vreme. Npr. kad jednom zaključimo neku temu, više ne osećamo potrebu da se njome ponovo bavimo, npr. kao temom odlaska odavde i promene životne sredine u pesmi Srce. Dakle, kad jednom poentirate, nema potrebe da se više ponavljate jer je u ponavljanju zamka. Jedino gore od kopiranja drugih je kad kopirate sebe. To je promašaj u najavi.“

Da li planirate još neku saradnju u budućnosti?

„O da. U pripremi su nova četiri singl-spota sa dragim prijateljima i kolegama sa scene. Svi smo vrlo nestrpljivi da to konačno privedemo kraju i konačno objavimo 3. album u celosti. Mislim da vam svima slede neočekivana iznenađenja. Bilo nam je vrlo zabavno praviti ih i jedva čekamo da u njima svi zajedno uživamo i divljamo na nekim novim koncertima.“

BONUS VIDEO: Ida Prester: 20 godina imam istu strast – naježim se kad pomislim na koncert

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar