Za razliku od današnjeg programa na televizijama koje koriste nacionalnu frekvenciju, nekada su građani Jugoslavije uživali u bogatom kulturno - obrazovanom programu i emisijama za decu. Umesto rijalitija, sapunica i dnevno - političkih emisija koje takođe podsećaju na svojevrsan rijaliti, televizijom su dominirali Branko Kockica i ostali "drugari za decu".
Pre samo tridesetak godina, na TV kanalima mogao videti se bogat kulturno – obrazovni dečiji program i pregršt emisija školske redakcije za decu i mlade. Sve je bilo drugačije. Izdvajamo za vas desrt kultnih i nezaboravnih dečijih emisija, ređajući ih hronološki, od vremena njihovog nastanka.
Na slovno na slovo
16. oktobra 1963. godine, tačno u 18.45 na Prvom programu RTB-a, otpočelo je prikazivanje slavnog dečjeg TV serijala „Na slovo na slovo“. Po tekstovima Duška Radovića, a u režiji Vere Belogrlić i sa Mićom Tatićem u glavnoj ulozi. Mića i lutak – Aćim, bili su dva drugara, a društvo su im pravili Loška, Ostoja, Paja i Lola, Morski vuk i Veliki laf koje su tumačili glumci Đuza Stoiljković, Predrag i Dragan Laković, Vlasta Velisavljević, Lola Novaković itd.
Neven
„Neven“ je igrana TV serija za decu snimljena 1973. godine i emitovana na programu Jugoslovenske radio-televizije. Ima dva ciklusa od po 13 epizoda u trajanju od 30 minuta. Sadržaj i naziv serije izrađeni su po motivima dela našeg najvećeg pisca za decu Jovana Jovanovića Zmaja čiji je lik tumačio Mića Tomić.
Serija je snimljena u crno-beloj tehnici, a režirao je Timoti Džon Bajford.
Kocka, kocka, kockica
Verovatno prva asocijacija svih nas na pomen emisije za decu. Ova obrazovna televizijska serija emitovana je od 1974. do 1993. i ponovo 2005. s Brankom Milićevićem u glavnoj ulozi. Nastala je tako što je redakcija obrazovnog programa Televizije Beograd 1972. započela istraživanja po vrtićima, razgovarajući s vaspitačima i decom, da bi došlo do prave formule za dečiju seriju. Prvi urednik bio je Ljubiša Bogićević, a scenarista Ljubiša Đokić.
Cilj emisije je bio da kroz igru odgovori na što više dečijih pitanja. Branko Kockica bio je vaspitač deci koja su učestvovala u snimanju emisije. Emisija je karakteristična po svom žargonu, uzrečicama i najlepšim pesmama za decu. Milićević se uvek obraćao deci s „drugari“, a kolektivni uzvik bio je „tatatatira“.
„U svetu postoji jedno carstvo“ pesma je koja mora da obeleži svačije detinjstvo.
Čik pogodi ko sam
Emisija iz 1980. godine u kojoj se deci predstavljaju različita zanimanja. Deca koja učestvuju u emisiji odlaze u goste kod domaćina i moraju da pogode čime se on bavi. Tekst pesme za uvodnu špicu napisao je Duško Radović.
Muzički tobogan
Kultna emisija s voditeljem Minjom Subotom i uvodnom pesmom „Muzika je sve što mrda“, počela je da se snima 1980. i trajala je, s prekidima, sve do 1997. 2007. i 2008. godine su snimljena još dva serijala. Škole su se nadmetale u poznavanju muzike kroz sviranje, pevanje, igranje i opšte znanje.
Sponzor je bio Bambi, a simbolično, poeni su se merili u bambijima. Joca Adamov bio je zadužen za muzičku podršku i sviranje kompozicija kao što su „Pesma leti po svetu, kroz Pariz, London i Beč“.
Priče iz nepričave
Ovo je jugoslovenska televizijska serija snimana 1983. godine. Scenario je napisao Aleksandar Antić koji je i režirao. Serija je snimana u selu Nepričava. Ulogu domaćina – seljaka tumačio je Zoran Radmilović, a Milena Dravić bila je seoska učiteljica. Gostovali su i Predrag Laković, Radmila Savićević i dr. Čuvena Laboratorija zvuka radila je muziku za seriju.
Fazoni i fore
Kultna emisija za decu nastala 1985. koja je za cilj imala neozbiljan i neposredan pristup ozbiljnim temama. Scenarista je naš čuveni pisac za decu Ljubivoje Ršumović. Emisiju su krasili red pesme, red fazona i fora, legendarni Raša Popov kao pronalazač, dve ljupke male dame sa Mirjanom Karanović koja im se obraća sa „sestro slatka“ itd. Prikazivana je prvo na NS plusu.
Muziku su isprva radili Vlada Divljan i Gile iz Električnog orgazma. Emisija se prikazivali i devedesetih, sa pauzama. Zatim je ponovo pokrenuta 2016. u novom ruhu, sa Vukom Ršumovićem kao režiserom.
Vukov ćošak
Kultna emisija o srpskom jeziku iz 1986. Nekima možda i prva trauma iz detinjstva, zbog straaašnog učitelja kog je glumio Čedomir Petrović (Čkaljin sin). On bi se svom učeniku Maksiću obraćao sa pitanjima – zagonetkama, pa tako dečak rešava šta su dva lokvanja oko panja, puna škola đaka niotkuda vrata itd. Bio je vrlo strog, galamio i vukao za uši u ćošak. Na odjavnoj špici pojavljuje se Danica Maksimović kao vila i sa dečakom Maksićem peva „Doviđenja“.
Deco, pevajte sa nama
Ova muzička emisija za decu nastala je 1987. godine, sa Draganom Lakovićem i horom „Kolibri“ u stalnoj postavi. Gostovali su i razni muzičari, među kojima su bili i Minja Subota, Sanja ilić, Aleksandar Korać, Radoslav Gajić, itd.
Laku noć deco
„Laku noć deco“ je bila kratkometražna dečija tv serija Redakcije programa za decu i mlade RTV Beograda, koja se prvobitno emitovala od 1989. do 1993. Urednik serije je bila Donka Špiček. Serija sa lutkama – životinjama u šumi, bila je namenjena najmlađoj deci pred odlazak na spavanje. Životinje u šumi prikazane su kao jedna velika porodica, a glas su im pozajmljivali veliki srpski glumci od Dragana i Predraga Lakovića, Danice Maksimović, Đuze Stoiljkovića… Trajanje jedne epizode je bilo između 4 i 6 minuta.
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare