Mirko Kodić, Beki Bekić, Husein Alijević Husa i Aleksandar Milić Mili Foto:Vesna Lalić/Nova.rs/Amir Hamzagić/Nova.rs/Goran Srdanov/Nova.rs/Filip Krainčanić/Nova.rs/Antonio Ahel/ATAImages

Već nešto duže od nedelju dana traje rasprava između javnog servisa i agencije Connect Network oko autorskih prava izvođača, odnosno njihovih numera koje su postavljene na Jutjub kanal RTS.

Brojne nedoumice pokušala je da razjasni i jedna i druga strana, a sve je počelo 28. februara kada je RTS na svom sajtu objavio tekst u kojem se pomenuta agencija optužuje za „pokušaje ucene“.

PROČITAJTE JOŠ

U tom saopštenju navedeno je da dve agencije „pokušavaju da naplate neosnovano visoke iznose naknada za autore koje zastupaju, ignorišući realne finansijske prihode ovih kanala.“

„Radio-televizija Srbije obaveštava javnost da su popularni muzički kanali RTS na platformi Jutjub ugroženi osporavanjima agencija koje zastupaju pojedine muzičke autore. Uprkos njihovim pokušajima ucene naši zvanični kanali na ovoj platformi, koji imaju višemilionske preglede su i dalje u funkciji“, piše u saopštenju.

U odgovoru koji je potom dostavljen redakciji Nova.rs agencija Connect Network optužuje RTS za dugogodišnje neisplaćivanje novca autorima.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Poslovna saradnja između RTS i Connect Network kao jednog od najvećih muzičkih pablišera partnerskim ugovorom definisana je u nadi sa naše strane da smo obezbedili sponu između autora i Javnog servisa u cilju stvaranja pravičnog sistema eksploatacije i naplate autorskih prava na sinhronizovanim delima na Jutjub kanima RTS“, piše u njihovom saopštenju.

Dalje navode da je dve godine godine sastanaka, stručnog savetovanja RTS zaposlenih, pokušavanja pronalaženja rešenja oko decenijske besplatne upotrebe autorskih dela na uredno monetizovanim kanalima RTS i to bez ijedne dozvole autora „eskaliralo neistinama“.

Oni predlažu određivanje pravičnog iznosa tj. obračuna koji bi bio formiran na osnovu udela svih autora koje zastupa Connect Network u ostvarenoj dobiti od Jutjuba isključivo na video sadržaju na kome se nalaze dela autora i po SOKOJ procentualnoj raspodeli.

Kako objašnjavaju, ovaj proces definisan je Aneksom 3 i za potrebe izvršenja trebalo je formirati komisiju od tri člana – jedan član Connect Network i RTS i treće lice odnosno predstavnik sadašnjeg agregatora RTS turskog Videomite.

PROČITAJTE JOŠ

Međutim, iz agencije tvrde da je rok za izvršenje tih radnji bio 31. decembar 2023. godine i da dogovoreno nikada nije sprovedeno u delo – „iz razloga poznatih samo i isključivo RTS-u“.

Redakcija Nova.rs kontaktirala je i RTS i agenciju Connect Network oko ovog problema, a njihove tvrdnje se umnogome razlikuju.

Javni servis navodi da je ugovorna obaveza agencije da na osnovu obračuna i naknada koje RTS isplaćuje agenciji, autorima koje zastupa isplati pripadajuće iznose koji mogu biti umanjeni samo za proviziju agencije. Oni dalje tvrde da agencija prizvoljno procenjuje koliku naknadu treba treba isplatiti autorima i da zbog toga postoje opravdane sumnje u to da sve naknade koje su do sada isplaćene agenciji nisu isplaćene autorima koje zastupa.

Sa druge strane, advokat agencije Connect Network Mirko Mrkić ističe da je „RTS kao javni medijski servis tokom dve godine saradnje pokazao apsolutnu nestručnost kako u obračunavanju autorskih naknada tako i u transparentnosti podataka vezanih za ostvarene prihode od Jutjub servisa.“

Na tvrdnje javnog servisa da „postoji opravdana sumnja da sve naknade koje su do sada uplaćene agenciji Connect Network nisu isplaćene autorima koje zastupaju“, iz agencije poručuju:

„Pre svega treba istaći da je Connect Network tokom prethodne dve godine po osnovu partnerskog ugovora dobio dve minimalne avansne isplate (prvu za 6 autora i drugu za autore obuhvaćene Aneksom 2 važećeg ugovora što čini polovinu autora koje Connect Network zastupa u ovom trenutku) do zajedničkog definisanja pravične naknade za protekle godine eksploatacije muzičkih dela (lifetime) što je bio preduslov za dalju nesmetanu obostrano plodonosnu saradnju. Sve primljene avansne uplate su uredno i blagovremeno isplaćene autorima o čemu postoji dokumentacija. Što se tiče EMDC, napominjemo da to društvo nije ni dobilo predmetne naknade.“

RTS monetizuje na pesmama bez dozvole autora?

Na pitanje kako je došlo do toga da, prema njihovim rečima, RTS punu deceniju monetizuje na pesmama bez dozvole autora, iz agencije kažu:

„Može se reći da je RTS iskoristio neobaveštenost i neznanje autora kada je u pitanju funkcionisanje digitalnih muzičkih servisa. To su najčešće pravdali obrazloženjem da su autoska prava regulisali putem SOKOJ-a kao kolektivne organizacije, mada i tu ima dosta nejasnoća kada se uporede isplaćene tantijeme sa ostvarenim brojem pregleda videa. Međutim, SOKOJ kao kolektivna organizacija po važećem Zakonu o autorskom i srodnim pravima nema ingerencije za prikupljanje autorske naknade za sinhronizovana dela pa su samim tim ovakva dela u najvećem broju slučajeva za RTS bila besplatna.“

Ipak, iz RTS tvrde drugačije:

„Pomenuti autori su članovi Organizacije muzičkih autora – Sokoj na koju su preneli pravo da reguliše korišćenje njihovih dela u vidu interaktivnog činjenja dostupnim, a Sokoj ima zaključen ugovor sa svim platformama na koje RTS postavlja sadržaje. RTS je 2015. godine doneo interni akt o autorskim i interpretatorskim naknadama kojima su određeni njihovi udeli u svim prihodima ostvarenim na ovim platformama ukoliko nisu regulisani preko organizacije za kolektivnu zaštitu, odnosno Sokoja. RTS je svim autorima, bez izuzetka, bilo da ima direktan ugovor sa njima ili ugovor sa agencijama koje ih zastupaju isplaćivao naknade prema detaljnim obračunima, odnosno udeo u prihodima za ceo period od kada su njihova ostvarenja postavljena na digitalne platforme. RTS ne bi zaključivao ugovore sa agencijama i autorima i interpretatorima da želi da im uskrati pripadajuću naknadu i kao ustanova javnog servisa ne može da umesto odgovarajućih iznosa naknada, zasnovanih na prihodima od monetizacije konkretnog sadržaja, isplaćuje proizvoljne iznose zahtevane od strane zastupnika autora.“

Pretnje putem vajber poruka

Agencija Connect Network u svom saopštenju tvrdi i da su im stizale pretnje, u vidu vajber poruka, i to od čelnih ljudi sa javnih servisa. Kako su naveli za Nova.rs, u sudskom postupku će dostaviti sve informacije i dokazni materijal.

Ove navode, međutim, sa RTS oštro negiraju.

„Suprotno iznetoj tvrdnji, korišćenje rečnika neprimerenog poslovnoj korespondenciji vrlo često je bilo prisutno u obraćanju predstavnika agencije Connect prema predstavnicima i saradnicima RTS-a, za šta RTS poseduje dokaze.“

U saopštenju agencije Connect Network navodi se i da aktivni autori, poput Aleksandra Milića Milija, nisu dobili ni dinar od RTS. Agencija nije želela da precizira ko je još od aktivnih autora na spisku onih koje RTS navodno nije isplatio, ali tvrde da ih ima mnogo, dok sa javnog servisa ističu da su takvi navodi „nejasni“.

Aleksandar Milić Mili Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

„Autori koje zastupaju agencije ne dobijaju novac direktno od RTS-a već je obaveza agencije da im isplati iznose prema obračunima koje dobije od RTS-a. Ovaj kompozitor nije zaključio direktan ugovor sa RTS-om, a agencija Connect nam nije dostavila dokaze da ga zastupa. Do prošle godine zastupala ga je druga agencija koja je ugovorni partner RTS sa kojom nemamo nikakvih nesporazuma.“

RTS je, u međuvremenu, pozvao autore da zaključe ugovore sa njima, kako bi im „prava bila regulisana“.

„Postavlja se logično pitanje zašto to RTS nije učinio tokom svih ovih godina? Connect Network je relativno mlada kompanija, imali su sve vreme ovoga sveta za to. Autori su opravdano ozlojeđeni i nezadovoljni i ne žele nikakvu saradnju sa RTS poučeni ranijim iskustvima sa javnim servisom, ali i poverenjem u pravičnost i doslednost u radu Connect Network-a“, saopštio je pravni predstavnik agencije Connect Network Mirko Mrkić.

Čime se bavi firma Connect Network

Firma Connect Network je osnovana 2020. godine, a kako piše na njihovom zvaničnom sajtu, bave se zaštitom autorskih prava kompozitora, tekstopisaca i aranžera na prostoru Balkana. Trenutno štite katalog sa preko 50 000 pesama.

Takođe, firma se bavi digitalnim publishing-om, postavljanjem sadržaja, ažuriranjem i kompletnom administracijom Jutjub kanala.

Trenutno administriraju kanale izvođača poput Šabana Šaulića, Mileta Kitića, AmiG Show, Tome Zdravkovića i mnogih drugih, a među autorima čija prava štite su, između ostalih, i Aleksandar Milić Mili, Rade Vučković, Steva Simeunović, Goran Ratković Rale, Husa Bit Strit, Beki Bekić, Mirko Kodić i drugi.

BONUS VIDEO: Zašto RTS odlaže prikazivanje političkog trilera o atentatu na premijera Zorana Đinđića?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare