Evrovizija Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs: Printscreen/YouTube

Nakon prve polufinalne večeri takmičenja za Pesmu za Evroviziju '24, gde su nas beskrajno zabavljali mladi talenti od kojih se njh osmoro plasiralo u veliko finale nacionalnog izbora koje će biti održano ove subote, 3. marta 2024. godine, pobednik ili pobednica koji osvoji srca publike i žirija te večeri, predstavljaće Srbiju na Evroviziji u Malmeu u maju ove godine.

Međutim, tokom prethodnih decenija koliko nacionalni izbor za Pesmu Evrovizije postoji, u različitim oblicima, nazivima i formama, takmičenje je bilo obasuto raznim skandalima koji su se ticali međusobnih svađa takmičara, svađa takmičara sa čelnicima Javnog servisa, neslaganjem publike sa izborom pobednika ili čak menjanjem i diskvalifikacijom nekih takmičara sa finalnog izbora.

PROČITAJTE JOŠ:

Prelomna tačka

Ako se nađemo na pola, posle stare Jugoslavije a pre modernog srpskog takmičenja, 2006. godina bila je jedna od prelomnih tačaka na ovom takmičenju. Beoviziju 2006. godine obeležio je verovatno najbolji muzički izbor koji je selekciona komisija napravila u istoriji ovog takmičenja, ali i ogroman skandal na državnom nivou, pisao je svojevremeno Zoomer.rs. U to vreme, naša zemlja bila je deo državne zajednice Srbija i Crna Gora, a priliku da pod tim imenom ode na Evroviziju imala je svega tri puta – 2004. godine bez nekih većih trzavica otišlo je „Lane moje“ Željka Joksimovića i osvojilo drugo mesto , 2005. godine uz malo trzavica predstavljala nas je grupa No Name sa pesmom „Zauvijek moja“, a 2006. godine nastao je haos. Za one suviše mlade da se sećaju, u to vreme Beovizija je kao i sada bila takmičarskog karaktera, ali pobednik nije dobijao direktnu kartu za Evroviziju kao sada, već su se najbolje plasirane pesme nadmetale na takmičenju pod nazivom „Evrop(j)esma“, zajedno sa najbolje plasiranim pesmama sa crnogorskog izbora „Montevizija“. Na ovom festivalu, dve godine za redom, pobedila je ista grupa – crnogorski boy band No Name.

Željko Joksimović Foto: Mudrats Alexandra / TASS / Profimedia

Koren skandala iz 2006. godine možemo pronaći godinu dana ranije, kada je na izboru za našeg predstavnika na Evroviziji grupa No Name pobedila apsolutnog favorita Jelenu Tomašević i pesmu „Jutro“, koja je ubedljivo trijumfovala na „Beoviziji“. Te godine se festival održao u Podgorici, a grupa Luna, koja je na Beoviziji osvojila plasman na ovo takmičenje, otkazala je učešće zbog bojkota. Ispostaviće se da je to bila dobra odluka, s obzirom na to da se pregledom glasanja na ovom festivalu moglo primetiti da članovi crnogorskog žirija nisu dali nijedan poen numeri „Jutro“, kao ni drugom favoritu sa Beovizije Ogiju Radivojeviću i numeri „Hajde, Cico“. Međutim, te godine nije imao ko da se buni i sve je prošlo uz onu „pa dobro, bio je prošle godine Željko koji je iz Srbije, morao je sad neko iz Crne Gore“. I na tome je ostalo, a Jeleni Tomašević je učinjena ogromna nepravda koja je 2008. godine delimično ispravljena kada je „Oro“ bilo naš predstavnik na Evroviziji u Beogradu.

Jelena Tomašević Foto: JOERG CARSTENSEN / AFP / Profimedia

Istorijska nepravda

Naredne godine, Flamingosi u duetu sa Luisom i Ana Nikolić doživeće istorijsku nepravdu i postaće glavni akteri najvećeg muzičkog skandala na ovim prostorima. Ali prvi skandal desiće se još pre samog festivala. Naime, pet članova tada neviđeno popularne šestorke iz prve generacije Zvezda Granda – Tanja Savić, Slavica Ćukteraš, Bane Mojićević, Darko Filipović i Stevan Anđelković trebalo je da nastupe sa pesmom „Blizina“ koju su izvodili sa Šabanom Bajramovićem. Glavni favoriti na tadašnjem forumu RTS-a, odnosno, nacionalne televizije, bili su upravo Zvezde Granda što je bio svojevrsni presedan u to vreme kada RTS nije baš bio previše naklonjen „folkerima“. Pesma je zanimljiv etnopop sa kojim smo dobro prolazili na takmičenju, a pošto je tada na Evroviziji glasala samo publika smatralo se i da će mladi pevači izuzetno popularni u dijaspori privući ogroman broj glasova i visok plasman. Međutim, zbog velikih pritisaka, ali i bolesti Šabana Bajramovića, ova pesma je na sam dan festivala povučena i kasnije objavljena pod nazivom „Tamo daleko“, u novoj verziji na kojoj peva Nevena Paripović.

Nakon ovog prvog skandala, desio se još veći na Evrop(j)esmi. Kao dve prvoplasirane pesme sa Beovizije, numere „Ludi letnji ples“ i „Romale, Romali“ odlaze na Evrop(j)esmu kao najveći favoriti. Festival se događa u Sava Centru, glasa i srpski i crnogorski žiri, da bi se na kraju ovog dugometražnog festivala koji je trajao duže od četiri sata dogodio apsolutni haos. Naime, dok se srpski žiri trudio da bude koliko je moguće objektivan, žiri iz Crne Gore ponovo nije dao nijedan glas dvema najbolje plasiranim pesmama sa Beovizije i pobedila je ponovo ista grupa koja je prethodne godine eliminisala Jelenu Tomašević. Glasovi publike otišli su, naravno, Flamingosima (12 poena) i Ani Nikolić (10 poena), dok je No Name dobio 8 poena. Ipak, zbrojeno sa glasovima žirija Flamingosi su završili na drugom mestu dok je, da zlo bude veće, Ana Nikolić završila tek na petom mestu, dok su se ispred nje našla dva potpuna autsajdera čije pesme verujem niko više nije ni čuo nakon festivala. Nakon proglašenja, na binu je izašao predstavnik srpskog žirija Milan Đurđević iz grupe Neverne bebe i rekao da je neophodno da „neko kompetentan preispita sve što se desilo“. Tada je publika učinila svoje. S obzirom na to da se sve dešava u Sava Centru, usred Beograda, publika je uz zvižduke i flaše koje su letele ka bini oterala sa scene „pobednike“, a onda skandirala „Hoćemo Flamingose“ sve dok ovaj dvojac nije izveo „zamalo pobedničku pesmu Evrovizije 2006. godine“, kako glasi izmenjeni tekst.

Politizacija

Posebno je zanimljiv detalj to da je finalno veče Evrovizije trebalo da bude 20. maja – veče pred referendum o nezavisnosti Crne Gore, usred medijske tišine, a da je crnogorski žiri izlobirao rodoljubivu pesmu „Moja ljubavi“ sa jasnim aluzijama na državnost Crne Gore.

Narednih dana nastaje potpuni haos. Televizija Crne Gore emituje unapred najavljujenu emisiju „Nedeljno popodne“ sa crnogorskim izvođačima, gde se posprdno odnose prema stavu srpskog žirija koji je povukao glasove grupi No Name (tačno onoliko glasova koliko im je bilo potrebno da prestignu Flamingose dobili su od srpskog žirija). Izbacuju i propagandne spotove sa sloganima poput „Rođeni pod našim suncem“ i „Made in Montenegro“. Sa druge strane, beogradski mediji objavljuju proteste domaćih muzičara. Skandal prenose i i BBC i Skaj njuz. U jutarnjim novinama od utorka beogradske „Novosti“ objavljuju članak „Flamingosi ili niko“, a podgoričke „Vijesti“ članak „No Name ili niko“.

Na kraju, 2006. godine Srbija i Crna Gora nisu imale predstavnika na Evroviziji. Flamingosi su ostali moralni pobednici festivala, a pesma Ane Nikolić u međuvremenu je postala i ostala jedan od najvećih srpskih pop hitova. Dan posle finala Evrovizije Crna Gora je na referendumu proglasila nezavisnost. Zajednička zemlja prestala je da postoji.

Gubitnik

Za vreme Jugoslavije, s druge strane, možda veliki svetski uspeh iskliznuo je iz ruku Lepoj Breni – čak dva puta.

Lepa Brena sa ansamblom „Slatki greh“, davne 1983. godine borila se za predstavljanje naše zemlje na „Pesmi Evrovizije“ do čega, na razočarenje velikog dela tadašnje države, nije uspela da dođe.

Pevačica je takođe ponovo pokušala da ostvari ovaj san tri godine kasnije, na „Jugoviziji“ sa pesmom „Miki, Mićo“, međutim, ni tada nije izabrana za predstavnika na ovom prestižnom evropskom festivalu, a pevačica ne krije da joj je i sada veoma žao zbog toga.

„Verujem da bi u to vreme, to je bila pop muzika sa etno elementima, preteča je cele muzičke scene ‘Sitnije, Cile’, i meni je žao dan danas što nije otišlo. Posle sam probala sa pesmom ‘Miki Mićo’, ali kad sam videla koliko je bilo zakulisnih radnji, nisam želela u svemu tome da učestvujem. Sting je 20 godina kasnije počeo da pravi muziku sa etno elementima. Bila sam srećna zbog toga“, rekla je Brena svojevremeno u emisiji „Grand News“, dok je početkom osamdesetih godina, posle poraza na Jugoviziji na kojoj je trijumfovao Daniel Popović sa pesmom „Džuli“ (kasnije je osvojio treće mesto na Evorviziji), govorila da sumnja da je festival namešten, preneo je Yugopapir.

Kada je reč o aktuelnom srpskom takmičenju za izbor pesme za Evroviziju, PZE, koji pod ovim nazivom postoji već tri godine, možda se najveći skandal dogodio baš prve godine rebrendiranog programa, kada je jedan od učesnika takmičenja bio Aca Lukas.

Lukas je 2022. godine sazvao konferenciju za medije na kojoj je tvrdio da je izbor za Pesmu za Evroviziju namešten, a ispalio je i niz uvreda na račun svog kolege Bajage, ali i Olivere Kovačević, tadašnje glavne i odgovorne urednice Zabavnog programa RTS. Sve je rezultiralo Lukasovim lošim plasmanom u finalu, pobedom Konstrakte na takmičenju, a nedavno je objavljeno i da je Olivera Kovačević dobila sudske presude protiv pevača koje je pokrenula te godine nakon takmičenja.

Kako je Nova ranije pisala, Prvi osnovni sud u Beogradu je doneo presudu po tužbi urednice RTS-a Olivere Kovačević protiv pevača Aleksandra Vuksanovića, prema kojoj pevač mora da na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda isplati Oliveri Kovačević 150.000 dinara.

Olivera Kovačević dobila je na sudu pevača Acu Lukasa, zbog čega je on sada dužan da joj isplati odštetu u iznosu od 150.000 dinara, zbog povrede časti i ugleda, kao i da joj plati troškove parničnog postupka u iznosu od 116.700,00 dinara.

Sporne su bile njegove izjave od 13. marta 2022. godine, kada je rekao da ima informacije o navodnom nameštanju prethodne Evrovizije, te da „zna da je plaćeno 30.000 evra direktno Oliveri Kovačević“.

„Кada vodite agresivnu i bezobzirnu kampanju protiv Olivere Кovačević, tako što je optužite da je primila mito od 30.000 evra, kako bi namestila ishod nacionalnog takmičenja, konkretno predstavnika Srbije na Evroviziji, najmanje što možete jeste da pokažete hrabrost, pojavite se pred sudom i predočite dokaze za takve tvrdnje. Međutim, to se nije dogodilo, jer u ovom pravnom postupku Aleksandar Vukasnović nije dostavio odgovor na tužbu, niti se odazvao na poziv suda da, kao tužena strana, bude saslušan. Zbog toga se mora suočiti sa pravnim konsekvencama i verujem da će ubuduće birati reči kojima se služi u javnom diskursu“, izjavila je Olivera Kovačević, koja je posle presude rekla da će novac, ako ga ikada dobije, uplatiti nevladinoj organizaciji koja se bori protiv narkomanije.

BONUS VIDEO: Olivera Kovačević o PZE: Naš izbor je primećen u Evropi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar