Majkl Džekson Foto:EPA/AARON LAMBERT

Majkl Džekson bio je američki muzičar, tekstopisac, filantrop i jedan od komercijalno najuspešnijih i najuticajnijih zabavljača svih vremena. Rođen je na jučerašnji dan 195.8 godine i da je živ, danas bi imao šezdeset jednu godinu. Njegovi doprinosi muzici, plesu i modi, zajedno sa privatnim životom praćenim jakim publicitetom, činili su ga značajnom figurom u popularnoj kulturi četiri decenije. Poznat i kao Kralj popa, solo karijeru je započeo 1971. godine nakon debija na profesionalnoj sceni 1964. kao vodeći i najmlađi član grupe Džekson 5. Ovih dana se o njemu govori i kao o pedofilu koji je tokom godina silovao nekoliko dečaka - ali s obzirom na to da više nije sa nama, kako navode američki mediji, istinu nikada nećemo saznati.

Početkom 1980-ih Džekson je postao dominantna figura u pop muzici. Njegov šesti studijski album „Thriller”, izdat 1982. godine, najprodavaniji je album svih vremena. Četiri od ostalih njegovih izdanja, „Off the Wall” (1979), „Bad” (1987), „Dangerous” (1991) i „HIStory: Past, Present and Future, Book I” (1995), takođe spadaju među najprodavanijim muzičkim materijalima na svetu. Nastupima i spotovima, Džekson je popularizovao nekoliko kompleksnih plesačkih tehnika kao što su robot i mesečev hod.

PROČITAJTE JOŠ

Široko se navodi kao najzaslužniji za preobražaj muzičkih spotova iz promotivne alatke u umetničku formu sa spotovima pesama: „Beat It”, „Billie Jean” i „Thriller”, koji su ga učinili prvim afroameričkim izvođačem sa snažnim publicitetom na Muzičkoj televiziji.

Njegov jedinstven muzički zvuk, vokalni stil i koreografije su inspirisale brojne pop, rok, ritam i bluz i hip hop izvođače rušeći kulturne, rasne i generacijske barijere. Dva puta uvršten u „Rokenrol kuću slavnih”, njegova ostala dostignuća su mnogi Ginisovi rekordi, uključujući i rekord za „Najuspešnijeg zabavljača svih vremena”, 15 Gremi nagrada, 26 američkih muzičkih nagrada, 13 br. jedan singlova, i procenjena prodaja od preko 750 miliona albuma širom sveta. Bio je istaknut filantrop i humanitarac koji je zaradio i donirao milione dolara podržavši 39 akcija i osnovavši svoju fondaciju.

Džeksonov privatni život je izazivao kontroverze godinama. Promena njegove pojave se primećivala od kraja 1970-ih i početkom 1980-ih, sa promenama oblika njegovog nosa i boje njegove kože koje su rezultovale široko medijsko izveštavanje. Godine 1993, okrivljen je za seksualno zlostavljanje deteta iako nije bio optužen. Dva puta se ženio, prvo 1994. a zatim i 1996, postajući otac troje dece. Jedno dete je rodila surogat majka. Godine 2005. je zvanično optužen za maltretiranje deteta i zatim ponovo oslobođen optužbi.

Dok se spremao za svoju poslednju koncertnu turneju 2009, pedesetogodišnji Džekson je preminuo usled predoziranja lekovima za uspavljivanje i smirenje. Njegova komemoracija je prikazivana uživo širom sveta i posmatralo ju je oko milijardu ljudi.

Tokom 2019. godine, objavljen je dokumentarac „Leaving neverland“ u kojem dvojica mladića bliskih Majkl Džeksonu tvrde da ih je on godinama seksualno zlostavljao. Film je izazvao mešovite reakcije  stotina hiljada ljudi širom sveta, a mnogi od njih uvereni su da je Džekson zaista bio pedofil.

Slična situacija se dogodila i 2003. godine, dok je Džekson još bio živ, nakon premijere filma Martina Bašira “Život s Majklom Džeksonom”. Mnogi tvrde da je kontroverzni dokumentarac pokopao Kralja popa i da je već tada svima bilo jasno da su njegovi odnosi s dečacima u najmanju ruku čudni. Martin Bašir u nekoliko je navrata u pomenutom filmu pitao Džeksona zašto kao četdesetčetvorogodišnji muškarac spava u istoj sobi s dečacima.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar